Halk büyük koalisyonun ilk günlerinden memnun değil

Almanya'da Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti‘nin (SPD) oluşturduğu büyük koalisyon hükümeti dört haftayı geride bıraktı.

Halk büyük koalisyonun ilk günlerinden memnun değil
12 Ocak 2014 Pazar 18:38

Almanya'da Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti‘nin (SPD) oluşturduğu büyük koalisyon hükümeti dört haftayı geride bıraktı. İlk bir aylık dönemde koalisyon ortaları arasındaki fikir ayrılıkları vatandaşları memnun etmedi. Araştırma kuruluşu Edmin’in kamuoyu araştırmasına Almanların yüzde 46’sı büyük koalisyonun yanlış başlangıç yaptığını düşünüyor.

Her beş vatandaştan dördünün CDU/CSU ve SPD arasındaki fikir ayrılıklarının gelecekte de devam edeceğini düşünmesi dikkat çekiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 34’u ise koalisyonun iyi bir başlangıç yaptığını düşünüyor. Hafta sonu başlayan emeklilik tartışması partiler arasında fikir ayrılıklarının devam edeceğini gösteriyor.

Federal Çalışma Bakanı Andrea Nahles, emeklilik maaşlarında yapılacak artışın 2018 tarihinden itibaren vergi gelirleriyle finansa edileceğini açıklamasından sonra CDU Genel Sekreteri Peter Tauber buna karşı çıktı. Tauber, koalisyon görüşmelerinde farklı konuştuklarını kesinlikle vergi artışı gerektirecek adım atmayacaklarını vurguladı.

Öte yandan özel bilgilerin kayıt altına alınmasıyla ilgilide partiler arasında gerginlik yaşanıyor. CDU ve CSU, özel bilgilerin kayıt altına alınmasını isterken SPD karşı çıkıyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×