Güney Sudan’da taraflar anlaştı, geçici hükümet kuruluyor

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir ile isyancıların başı Riek Machar, Etiyopya’da buluşarak aralarında uzun süredir devam eden çatışmayı durdurma ve 60 gün içinde geçici hükümeti kurma kararı aldı. Addis Ababa’da arabuluculuk yapan...

Güney Sudan’da taraflar anlaştı, geçici hükümet kuruluyor
11 Haziran 2014 Çarşamba 16:03

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir ile isyancıların başı Riek Machar, Etiyopya’da buluşarak aralarında uzun süredir devam eden çatışmayı durdurma ve 60 gün içinde geçici hükümeti kurma kararı aldı. Addis Ababa’da arabuluculuk yapan bölgesel Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD), anlaşmaya uyulmadığı takdirde, ülkeyi ambargo ile tehdit etti.

Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn’in başkanlığında yapılan zirvede, IGAD üyesi diğer ülkeler de bölgeyi etkileyen Güney Sudan krizini çözmek için hazır bulundu. Birçok Güney Sudanlı bürokrat, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ve muhalefetten oluşan 200’den fazla isim yeni Güney Sudan’ın inşası için Addis Ababa’daki barış görüşmesine katıldı.

Güney Sudan’da geçtiğimiz Aralık ayında Salva Kiir’in eski yardımcısı Riek Machar’ın başarısız darbe girişiminin ardından iki lider, ikinci defa yüz yüze görüşmüş oldu. 9 Mayıs’ta yapılan görüşmede barışın yol haritası belirlenmişti.

Machar görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, Güney Sudan ordusu ile kendisine karşı mücadele veren Uganda askerlerinin de ülkeden çekilmesine karar verildiğini söyledi.

Sudan’dan 2011’de ayrılan Güney Sudan’da BM raporlarına göre, yaklaşık 4 milyon insan açlıkla boğuşuyor. Ülkede çıkan iç çatışmalarda da yaklaşık 500 bin Güney Sudanlı evlerini terk etti.

Avrupa Birliği’nin de desteklediği barış görüşmelerinin şu ana kadar Güney Sudan’a maliyetinin 17 milyon dolar olduğu açıklandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×