Güney Kore'de batan geminin işletmecisinde dini mezhep bağlantısı

Güney Kore'de batan gemiyi işleten firmanın, "Kurtuluş Mezhebi" ile bağlantısı olduğu öğrenildi.

Güney Kore'de batan geminin işletmecisinde dini mezhep bağlantısı
24 Nisan 2014 Perşembe 15:43

Güney Kore'de batan gemiyi işleten firmanın, "Kurtuluş Mezhebi" ile bağlantısı olduğu öğrenildi. Güney Koreli Hıristiyanlar, 20 bin kadar üyesi olduğu tahmin edilen Kurtuluş Mezhebi'ni, 1992 yılında sapkın bir dini grup olarak dışlamıştı. 1987 yılında bu gruba yakınlığı ile bilinen Odeyang firmasının fabrikasında toplu intiharlar yaşanmıştı.

Güney Kore'de geçen hafta meydana gelen elim kaza üzerine soruşturma devam ederken, ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Gemiyi işleten Cheonghae Denizcilik firmasının hesaplarını inceleyen maliye yetkilileri, şirketin kuruluşunda 'Kurtuluş Mezhebi'ne ait bağış paralarının kullanıldığını tespit etti. Yetkililerden alınan bilgiye göre, bugün söz konusu Hıristiyan gruba ait bazı kilise ve iş yerlerinde incelemede bulunuldu.

Bu arada savcılık yaptığı resmi açıklamada, kesinlikle bir dini oluşuma karşı operasyon düzenlemediklerini, söz konusu denizcilik firmasının hesaplarında bu mezhebe ait bağış paralarının bulunmasından dolayı rutin inceleme yaptıklarını bildirdi.

Öte yandan yapılan araştırmada, grubun lideri ile söz konusu firmanın yönetim kurulundan bir üyenin akraba da olduğu aktarıldı.

KURTULUŞ MEZHEBİ KİMDİR?

Güney Koreli Hıristiyanlar, 20 bin kadar üyesi olduğu tahmin edilen Kurtuluş Mezhebi'ni, 1992 yılında sapkın bir dini grup olarak dışlamıştı. Dışa kapalı olan bu mezhep, genelde kendilerine ait iş yerlerinde çalıyor ve grup dışındakiler ile pek irtibat kurmuyor. 1987 yılında bu gruba yakınlığı ile bilinen Odeyang firmasının fabrikasında toplu intiharların yaşanması ülke gündemine oturmuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×