Fransa'da aşırı sağ parti karşıtı öğrenciler sokağa indi

Fransa'da binlerce öğrenci, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini ilk sırada tamamlayan aşırı sağ parti Ulusal Cephe'yi (FN) protesto etmek için sokaklara indi. Paris, Strasbourg, Nancy, Marsilya, Nantes, Rouen ve Lyon şehirlerinde toplanan öğrenciler,...

Fransa'da aşırı sağ parti karşıtı öğrenciler sokağa indi
30 Mayıs 2014 Cuma 16:08

Fransa'da binlerce öğrenci, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini ilk sırada tamamlayan aşırı sağ parti Ulusal Cephe'yi (FN) protesto etmek için sokaklara indi. Paris, Strasbourg, Nancy, Marsilya, Nantes, Rouen ve Lyon şehirlerinde toplanan öğrenciler, “FN tehlikesi evimizde, FN ırkçılığına hayır” sloganları attı.

Üniversite ve lise öğrenci sendikaları Unef, UNL ve Fidl tarafından düzenlenen eylemlerin en büyüğü Paris'te Bastille Meydanı’nda gerçekleştirildi. “Aşırı sağ partiye hayır” mitingine 8 bin öğrencinin katıldığı belirtildi. Genç Sosyalistler, Yeşiller, komünistler ve feminist dernekleri de aşırı sağ partiye karşı gösteriye katıldı.

Ulusal Cephe'ye karşı düzenlenen gösteriler, 2002 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2. tura kalan Jean Marie Le Pen'e karşı yapılan eylemlerin ise uzağında kaldı. O dönem, Fransa genelinde 1,3 milyon, Paris'te ise 500 bin kişi Le Pen'e hayır demek için sokağa çıkmıştı.

Bu arada Le Parisien gazetesinin gerçekleştirdiği anket, Fransızların yüzde 70'inin, AP seçimlerini ilk sırada tamamlayan Ulusal Cephe partisine karşı öğrencilerin yaptığı eylemi onaylamadığını ortaya koydu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×