Fransa Eğitim Bakanlığı, veliye başörtüsü yasağında ısrarcı

Fransa'da Danıştay, okul gezilerinde çocuklarına eşlik eden başörtülü velilerin başlarını açmak zorunda olmadığına hükmetti.

Fransa Eğitim Bakanlığı, veliye başörtüsü yasağında ısrarcı
24 Aralık 2013 Salı 17:18

Fransa'da Danıştay, okul gezilerinde çocuklarına eşlik eden başörtülü velilerin başlarını açmak zorunda olmadığına hükmetti. Fransa Eğitim Bakanlığı ise Danştay kararını dikkate almayacağını açıkladı.

Yüksek İdare Mahkemesi kararında, öğrenci velilerine okul gezilerinde 'dini tarafsızlık' kuralının uygulanamayacağına dikkat çekti. Danıştay, istisnai durumlar olabileceğini de kaydederek kamu hizmetinin düzgün işleyişi için okul faaliyetleri ve gezilere katılan ebeveynlere dini inançlarını göstermemeleri yönünde öneri sunulabileceğini belirtti.

Danıştay'ın kararından sonra Fransa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, okul gezilerinde velilerin dini sembol taşımaması gerekliliğine vurgu yapıldı. Bakanlık, 27 Mart 2012'de dönemin Milli Eğitim Bakanı Luc Chatel'in genelgesiyle yürürlüğe giren başörtülü velilere okul gezilerinde uygulanan yasağın devam edeceğini kaydetti. Açıklamada genelgenin, oluşturulan diyalog sürecinden sonra yürürlüğe konduğuna dikkat çekildi.

Kararı Cihan Haber Ajansı'na değerlendiren Avukat Canan Özenici, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararı uygulamama durumunda ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini vurguladı. Özenici, mağdur olan velilerin uygulamayı mahkemeye taşımaları durumunda Danıştay kararının dikkate alınacağını dile getirdi. Özenici, Fransız kurumlarının bu konuda daha önce de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde birçok kez mahkum olduğunu kaydetti.

Danıştay'ın kararına sert tepki gösteren aşırı sağ parti Ulusal Cephe (FN) lideri Marine Le Pen ise hükümetin mahkemenin kararını dikkate almadan başörtülü velilerin okul gezilerine katılmasını kesin olarak önleyecek yasa hazırlamasını istedi.

Yasak kararının mimarı ve eski Milli Eğitim Bakanı Luc Chatel, Danıştay'ın kararını eleştirerek 2004 yılında okullarda başörtü takılmasını yasaklayan kanunun daha da güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminin Milli Eğitim Bakanı Luc Chatel döneminde yayınlanan genelgeyle başörtülü velilerin okul gezilerinde çocuklarına eşlik etmeleri yasaklanmıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×