Filibe'de camiye saldıran gruptan 120 kişi gözaltına alındı

Bulgaristan polisi, dün Muradiye Camii ile Hak ve Özgürlükler Hareketi(HÖH) parti binasına saldıran gruptan 120 kişiyi göz altına aldı.

Filibe'de camiye saldıran gruptan 120 kişi gözaltına alındı
15 Şubat 2014 Cumartesi 14:38

Bulgaristan polisi, dün Muradiye Camii ile Hak ve Özgürlükler Hareketi(HÖH) parti binasına saldıran gruptan 120 kişiyi göz altına aldı.Karlova Kurşunlu Camii'nin Başmüftülüğe iadesi davasını protesto etmek için mahkeme önünde toplanan yaklaşık bin kişilik grup, taşkınlık yapmıştı. Olaylarda bir polis ve 5 gösterici yaralanmıştı. Cami ve parti binası saldırısının ardından Türkiye Başkonsolosluğu önüne gelen kalabalık polis barikatını aşamamıştı.
Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, geçen hafta Filibe Belediye Başkanı İvan Totev'e mektup göndererek durumun vahim olduğunu ve gösterilere izin verilmemesini istediklerini açıkladı. Mektuba gelen cevapta protestoların yasaklanması için yeterli bir sebebin bulunmadığı dile getirilmişti.
İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Svetlozar Lazarov, dünkü olayda ırkçı davranışların gerilimin artmasına neden olduğunu belirtti. Filibe Belediye Başkanı Totev'in kendi sorumluluğunu kabul etmesi gerektiğini savunan Lazarov, Başsavcının dün belediye başkanına telefon açarak protestonun yasaklanmasını istediğini duyurdu.

KURŞUNLU CAMİİ İADE EDİLİRSE İÇ SAVAŞ ÇIKAR
Mahkeme önünde yapılan konuşmalarda göstericiler, Kurşunlu Camii'nin Başmüftülüğe verilmesi durumunda iç savaşın çıkacağını ve olayın kontrol edilemeyecek boyuta ulaşacağını iddia etti.
Göztericiler, Başmüftülüğün eskiden faaliyette olan Müslümanlar Cemaati'nin halefi olamayacağını illeri sürdü. Temyiz mahkemesinin, kararını bir ay içinde vermesi bekleniyor. Daha önce bölge mahkemesi vakıf mallarının Başmüftülüğe verilmesine karar vermiş, fakat Karlova Belediyesi buna itiraz ederek konuyu Temyiz mahkemesine taşımıştı.
CİHAN

Filibe'de camiye saldıran gruptan 120 kişi gözaltına alındı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×