Erdoğan'ın ABD'ye seslenişine cevap Carter'dan geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın PYD ile ABD arasındaki ilişkiye tepki göstermesi üzerine ABD Savunma Bakanı Carter'dan, "Terörizmin her türlüsüne karşı hemfikiriz" açıklaması geldi

Erdoğan'ın ABD'ye seslenişine cevap Carter'dan geldi
11 Şubat 2016 Perşembe 21:43

Son Haberler Logo

Türkiye ile ABD arasında polemik konusu haline gelen PYD ile ilişkiler konusunda bir açıklama geldi. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye seslenerek, "Ey ABD bizimle misin yoksa PYD ile mi?" diye sormuştu. Erdoğan'ın bu çağrısına ilk cevap ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'dan geldi. Carter, Türkiye'nin ABD'nin iyi bir müttefiki olduğunu belirterek, "Onlarla her konuda değil ama terörizmin her türlüsüne karşı olmada sadık bir şekilde aynı fikirdeyiz ve her zaman da öyle olduk" dedi.

Aralarında 28 NATO üyesinin de bulunduğu DAEŞ'e karşı oluşturulan koalisyondan 49 ülkenin savunma bakanları, ABD öncülüğünde NATO Karargahında bir araya geldi.

Carter, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, DAEŞ'i finansal olarak da hedef alma ve Musul'a Irak güçlerini sevk etme kararı aldıklarını söyledi. Detay vermeyen ABD Savunma Bakanı, Suudi Arabistan'ın Suriye'ye asker gönderme teklifi ile ilgili olarak ise stratejik yaklaşımın yerel güçlerin eğitilmesi olduğunu kaydetti.

DAEŞ'İ YENMEK İÇİN

Carter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Suriye'de terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD ile hareket ettiği için ABD'ye yönelik eleştirileri ile ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

"Açıkça Türkiye, ABD'nin iyi ve uzun süreli bir müttefiki. Onlarla her konuda değil ama terörizmin her türlüsüne karşı olmada sadık bir şekilde aynı fikirdeyiz ve her zaman da öyle olduk. DAEŞ'i yenmek için Suriye'de ehil yerel güçlerle çalışıyoruz. Bunu yapmayı sürdüreceğiz. Fakat aynı zamanda Türkiye ile de yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz."

ABD'li Bakan, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın toplantında Türkiye'nin DAEŞ ile mücadeleye verdiği katkıyı artıracağını söylediğini de aktardı.

"RUSYA HATA YAPTI"

Rusya'nın DAEŞ ile mücadele edeceğini söylemesine rağmen büyük çoğunlukla DAEŞ'e ait olmayan hedefleri vurduğunu kaydeden Carter, "Bunun yerine rejime destek vererek ve iç savaşı körükleyerek bitmesi gereken Suriye'deki iç savaşın bir parçası oldular. Bunun en trajik sonucu ise son günlerde çok sayıda kişinin Suriye'deki göçü. Daha önce de söyledim, bu Rusya tarafından yapılan stratejik bir hata. Biz kendi harekatımızda DAEŞ'i askeri olarak yenmekte kararlıyız ve bunu da yapacağız. Rusya bu konuda yardım etmiyor ama biz yine de yapacağız" dedi.

Rusya'nın Suriye krizini yanlış yöne sürüklediğini ifade eden Carter, "Biz ise doğru yöne çekmeye devam edeceğiz. O da Suriye halkına bir hükümet ve Esed'in olmadığı gelecek sunacak siyasi bir geçiş" diye konuştu. Carter, bu geçişin Rusya'nın doğrudan ya da aşırılığı körükleyerek hedef aldığı ılımlı muhalifleri içereceğini söyledi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×