Edathy’nin evinde “NSU belgeleri” bulundu

Hannover Savcılığı’nın Sebastian Edathy’nin evinde yaptığı aramada, Federal Meclis dışına çıkarılması yasak olan NSU belgeleri bulundu.

Edathy’nin evinde “NSU belgeleri” bulundu
27 Şubat 2014 Perşembe 13:03

Hannover Savcılığı’nın Sebastian Edathy’nin evinde yaptığı aramada, Federal Meclis dışına çıkarılması yasak olan NSU belgeleri bulundu. Belgeler meclis yönetimine iade edildi.

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) eski Milletvekili Sebastian Edathy’nin evinde terör hücresi NSU soruşturmaları ile ilgili “çok gizli” olarak derecelendirilmiş belgeler bulunduğu bildirildi.

Huffington Post Almanya’nın haberine göre, Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonu Başkanı olan Edathy’nin bu belgeleri parlamento dışına çıkarmasının yasak olduğu belirtildi.

Federal Meclis Sözcüsü Ernst Hebeker, belgelerin Hannover Savcılığı tarafından meclise iade edildiğini duyurdu.

Söz konusu belgeleri sadece NSU komisyonu üyeleri görebiliyor ve Federal Meclis’teki bürolarında eğer çelik kasa var ise burada tutabiliyorlar ancak meclis dışına çıkaramıyorlar.

Sadece Federal Meclis Başkanı gerekli görürse, bu belgeleri ilgili kişinin talebi üzerine meclis dışına çıkarmasına izin veriyor.

SPD’li eski Milletvekili Edathy hakkındaki “çocuk pornografisi” suçlamaları nedeniyle 7 Şubat günü görevinden istifa etmişti.

Edtahy, suçlamaların asılsız olduğunu öne sürmüş ve soruşturmayı yürüten savcılık hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×