Dünya Sağlık Örgütü hac ziyaretinin iptalini tavsiye etmedi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ölümcül MERS virüsü salgınının dünya çapında alarm verilecek bir tehlike teşkil etmediğini açıkladı. Ortadoğu'da salgınla ilgili durumun ciddiyetini koruduğunu belirten uzmanlar, hükümetlerin bu konuda...

Dünya Sağlık Örgütü hac ziyaretinin iptalini tavsiye etmedi
18 Haziran 2014 Çarşamba 11:38

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ölümcül MERS virüsü salgınının dünya çapında alarm verilecek bir tehlike teşkil etmediğini açıkladı. Ortadoğu'da salgınla ilgili durumun ciddiyetini koruduğunu belirten uzmanlar, hükümetlerin bu konuda aldığı önlemleri övdü.

DSÖ Kamu Sağlığı Güvenliği Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, hac dönemi öncesinde yaptığı açıklamada, bölgeye seyahat edilmemesi tavsiyesinden bulunmadı. Sadece gereken önlemlerin alınmasını istedi.

"DEVELERLE TEMASTAN SONRA ELLERİNİZİ YIKAYIN"

Hastalığın insandan insana geçmesiyle ilgili henüz bir vaka tespit edilmezken, uzmanlar develerin virüsü taşıdığını belirterek, bu hayvanlarla temastan sonra ellerin yıkanmasının önemine dikkat çekiyor.

İlk kez 2012'de Suudi Arabistan'da görülen MERS hastalığına dünya genelinde yakalandığı tespit edilen 701 kişiden 249'u hayatını kaybetmişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×