Çin’den yolsuzlukla mücadelede yeni adım

Son günlerde yolsuzlukla mücadele adımlarını artıran ve bunu birinci önceliği olarak belirleyen Çin, yetkililerin varlıkları ve aile gelirlerini sıkı mercek altına alıyor.

Çin’den yolsuzlukla mücadelede yeni adım
30 Aralık 2013 Pazartesi 13:53

Son günlerde yolsuzlukla mücadele adımlarını artıran ve bunu birinci önceliği olarak belirleyen Çin, yetkililerin varlıkları ve aile gelirlerini sıkı mercek altına alıyor.

Ülkeyi tek başına yöneten Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Merkez Komitesi, yayımladığı genelgede, yetkililerin mal varlıkları ve ailelerinin gelirlerini gösteren ‘’varlık raporları’’ denetimini artıracak yönetmeliğin sıkı uygulanmasını istedi.

2010 yılında yayınlanan revize edilmiş yönetmeliğe göre, yetkililer, medeni durumları, mülkiyetleri, çocuklarının ve eşlerinin kazançları, yurt dışı iş ilişkileri ve diğer yatırım faaliyetlerini rapor etmeleri gerekiyordu.
Varlıklarını bildirmeyen yetkililer terfi olmayacak ve kınamadan başlayıp işten çıkarmaya kadar değişen cezalarla karşılaşacaklar.

Bu arada, hakkında ‘’şüpheli ciddi hukuk ve disiplin ihlali’’ soruşturması yürütülen Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Milli Komitesi (CPPCC) üyesi Yang Gang görevinden alındı. Yang’ın CPPCC Milli Komitesi Ekonomik İşler Komitesi müdür yardımcılığı görevinden de uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Öte yandan yolsuzluklarla mücadele edecek bağımsız birimin hala kurulmadığı Çin’in Hunan eyaletine bağlı Hengyang şehrindeki 512 meclis üyesi, görevden alınan diğer 56 milletvekilinden seçim sonuçlarını değiştirmek için rüşvet aldıklarının anlaşılması üzerine geçen gün istifa etti. Seçim yolsuzluğu için verilen rüşvetin toplam tutarı 110 milyon yuan (39 milyon TL) olarak açıklanmıştı.

KAMUYA AÇIK YERLERDE SİGARA İÇEN YETKİLİLER DE CEZALANDIRILACAK

Öte yanda resmi Xinhua ajansının haberine göre, Devlet Konseyi tarafından yayınlanan genelgede kamuya açık alanlarda sigara içen kamu çalışanlarının, kınama ya da ağır disiplin cezası alacağı kaydedildi. Haberde, kamu personelinin hastane, okul, spor salonu, toplu taşıma araçlarında veya diğer alanlarda sigara ile tütün maddelerini kullanmaları yasaklandı.

ÇKP tarafından onaylanan genelgeye göre, özellikle yönetici pozisyonunda bulunan merkezi ve yerel kamu personeli kamuya açık alanlarda sigara içmeyerek, halka örnek olacak. Ayrıca, kamu personelinin kamu fonlarını kullanarak sigara alması da yasaklandı. Yetkililer, görevde sigara içemeyecek ya da sigara teklif edemeyecek.

Çin’de 300 milyon kişi sigara içiyor. Ajansın haberinde, halka açık yerlerde sigara içmenin göreceli olarak global bir fenomen olduğu belirtilirken, bazı yetkililerin halka açık yerlerde sigara içmesinin sadece çevreyi ve halk sağlığını tehlikeye atmadığı, ÇKP’nin ve hükümet yetkililerinin ve liderlerinin imajına da olumsuz etki oluşturduğu kaydedildi.

SATIŞI VE REKLAMI DA YASAK

Tütün ürünlerinin satışı ve reklamının da artık ÇKP ve hükümet binalarında yapılmayacağı da ifade edildi. "Sigara içmek yasak’’ ibaresinin belirgin bir şekilde toplantı salonları, kabul salonları, geçitler, kafeteryalar ve tuvaletlerde duvara asılması gerekecek.

Çin, 2003 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’ni imzalamış ve 2006’da yürürlüğe girmişti. Uzmanlar, mevcut hükümetin çabalarının söz konusu sözleşme standartlarının çok gerisinde olduğunu belirtiyor.

Ülkede 2011 yılında otel ve lokantaların da dahil olduğu kapalı alanlarda sigara içilmesine yasak getirilmiş, ancak denetim ve uygulamada genelde bu kurala uyulmamıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×