Çin’de Kamu Güvenliği Bakanı Yardımcısına soruşturma

Yolsuzluk ve rüşvetle mücadele eden Çin’de şimdi de Kamu Güvenliği Bakanı Yardımcısı Li Dongsheng ’a soruşturma başlatıldı.

Çin’de Kamu Güvenliği Bakanı Yardımcısına soruşturma
20 Aralık 2013 Cuma 16:38

Yolsuzluk ve rüşvetle mücadele eden Çin’de şimdi de Kamu Güvenliği Bakanı Yardımcısı Li Dongsheng ’a soruşturma başlatıldı.

Resmi Xinhua ajansına göre, Çin Komünist Partisi Disiplin Denetim Merkez Komisyonu, ‘’şüpheli ciddi hukuk ve disiplin ihlali’’ nedeniyle Li hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Li ayrıca tarikat ile ilgili konuları ele alma ve önleme grubunun da başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu.
Öte yandan Guangzhou şehrinin vali yardımcısının da ‘’ciddi disiplin ihlalleri’’ nedeniyle hakkında soruşturma yürütüldüğü kaydedildi.

Ülkenin kanayan yarası haline gelen yolsuzluklar ve rüşvetle mücadelede kararlılık gösteren Çin yönetimi, Şanghay şehrinin eski sağlık komisyonu yardımcısını rüşvetten gözaltına almıştı.

ÇİN YÖNETİMİ YOLSUZLUKLARI AFFETMİYOR

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, göreve geldiği günden itibaren ülkedeki yolsuzlukların üzerine gidileceği mesajları veriyor.

Sadece 2003-2010 yılları arasında 200 binden fazla rüşvet ve zimmete para geçirme vakasını soruşturan Çin, yolsuzluğun siyasi istikrara büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtirken, bunu aynı zamanda çözülmesi en öncelikli sorun olarak görüyor.

Dünyanın en hızlı büyüyen ve bu büyümesiyle dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline gelen Çin’de, ekonomik büyümeyle yolsuzluklar artarken, zengin-yoksul arasındaki fark da açıldı.

Bunun farkından olan yönetim, son olarak yetkililerden varlıklarını açıklamalarını istemişti. Buna göre, yeni atanan yetkililerden, eşleri ve çocuklarının iş durumu, varlıklar ve uluslararası seyahat sicillerini açıklamasını istenmişti. Karar ise ülkeyi tek parti olarak yöneten Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) disiplin komitesi tarafından yayınlanmıştı.

Son olarak Hubei Eyaleti Vali Yardımcısı Guo Youming, ‘’ciddi disiplin ihlalleri" şüphesiyle görevden alındı. Bu adımın da yolsuzlukla mücadele kapsamında atıldığı kaydediliyor.

Yolsuzluk ve rüşvetten dolayı bazı üst düzey yetkililer idam yada ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Bunun en çarpıcı örneği ise geçtiğimiz Temmuz ayında Çin'de eski Demiryolları Bakanı Liu Zhijun’e verilen iki yıl ertelemeli idam cezası olmuştu.

Görevini kötüye kullanmak ve rüşvetten bu cezaya çarptırılan Liu’nun, 25 yıl boyunca 10 milyon dolardan fazla rüşvet aldığı belirtilmişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×