CIA’in işkence raporuna Obama’dan 'redaksiyon'

Amerikan Senato İstihbarat Komitesi tarafından hazırlanan ve Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) sorgulama teknikleri ile işkence yaptığına dair bilgilerin yer aldığı raporun açıklanmasında geçikme olacağı belitrildi. Komite Başkanı...

CIA’in işkence raporuna Obama’dan 'redaksiyon'
03 Ağustos 2014 Pazar 12:08

Amerikan Senato İstihbarat Komitesi tarafından hazırlanan ve Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) sorgulama teknikleri ile işkence yaptığına dair bilgilerin yer aldığı raporun açıklanmasında geçikme olacağı belitrildi. Komite Başkanı Demokrat Partili Senatör Dianne Feinstein, gecikmenin nedeni olarak Obama hükümetinin rapor üzerinde 'önemli redaksiyon' yapma isteği olduğuna işaret etti.

İstihbarat Komitesi, 2009 yılından beri CIA’in 11 Eylül terör saldırısı sonrası zanlılara karşı yürüttüğü sert sorgulama yöntemleri ile gözaltı sürecinde yapılan işlemleri araştırıyordu. Komite, yaptığı araştırmalar sonunda hazırladığı raporu üzerindeki gizlilik süresinin bu ay dolması nedeniyle yayınlayacak.

Bu hafta yayınlanması beklenen raporu Obama hükümetinin ‘önemli redaksiyon’dan geçirme isteği siyaset çevrelerinde farklı yorumlara yol açtı. Yorumlardan ilki, CIA’in işkence tekniklerinin kamuoyu ile paylaşılması durumunda Washington’un hem dünya hem de iç kamuoyu nazarında zor duruma düşeceği.

İkinci yorum ise, CIA’e karşı olan saygınlığın azanlacağı ve çalışanları üzerinde baskıların oluşacağı. Son yorum ise, Kongre’de eski başkan George W. Bush hükümeti ile CIA hakkında yapılacak eleştirilerden çekinildiği.

RAPOR ÜZERİNDE BEYAZ SARAY AŞIRI REDAKSİYONA GİDER Mİ?

Senatör Feinstein, raporun baskıya hazır şekilde Beyaz Saray’a sunulduğunu ifade etti. Senatör, raporun yayınlanmasının gecikmesine sebep olarak Beyaz Saray’ın incelemelerini sürdürmesini gösterdi.

İstihbarat Komitesi üyesi Demokrat Partili Senatör Mark Udall da Beyaz Saray’ın rapor üzerinde "aşırı redaksiyona" gitme ihtimalinden çekindiğini ifade etti.

Rapordaki CIA’in sorgulama teknikleri ve gözaltı işlemlerinin 'tüyler ürpetecek kadar vahim' diye değerlendiren Feinstein’ın sözlerini bir başka Komite üyesi Demokrat Partili Senatör Ron Wyden (Oregon) teyid etti. Daily Beast adlı internet haber portalına konuşan Wyden, "Geliştirilmiş sorgulama teknikleri hakkında Amerikan halkı detayları öğrenince bundan son derece rahatsız olacak." ifadelerini kullandı.

Amerikan kamuoyu tarafından merakla beklenen rapor için Senatör Feinstein, CIA konusunda parti ile Başkan Obama’nın uyuşmazlığını birkez daha gün yüzüne çıkardı. Daha önce de İstihbarat Komitesi üyeleri CIA’in 2009 yılında Komite üyesi çalışanların bilgisayarına gizlice girip casusluk yapmasını Anayasa ihlali olarak değerlendirmiş ve kurumun başındaki John Brennan’ı istifaya çağırmıştı. Ancak CIA Direktörü Brennan’a Obama sahip çıkmış ve kendisine güveninin tam olduğunu söylemişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×