Cenevre fiyaskosunun sorumlusu açıklandı

BM Güvenlik Konseyi'ne Cenevre görüşmelerinin neden kesildiği konusunda brifing veren De Mistura, görüşmelerin Suriye ve Rusya nedeniyle askıya alındığını söyledi

Cenevre fiyaskosunun sorumlusu açıklandı
05 Şubat 2016 Cuma 20:51

Son Haberler

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Suriye görüşmelerinin yarıda kalmasının nedeni ortaya çıktı. Görüşmeler devam ederken Suriye'deki saldırılarına hız veren Şam yönetimi ile Rusya'nın görüşmelerin kesilmesine neden olduğu öğrenildi. Rusya ve Suriye'nin görüşmelerin kesilmesine neden olduğunu BM Daimi Temsilcisi De Mistura da teyid etti. 

BM Güvenlik Konseyi, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin askıya alınmasının nedenlerini görüştü. Kapalı toplantıya BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da video-konferans yöntemiyle katılarak gelişmeleri Konsey üyelerine anlattı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, Mistura'nın Cenevre'deki toplantının başarısız olmasından Suriye rejimi ile Rusya'yı sorumlu tuttuğunu söyledi.

Suriye rejimi ve destekçilerinin, müzakere masasında barış görüşmesi yapması gereken muhaliflere yönelik saldırıyı artırdığını vurgulayan Delattre, "Staffan de Mistura, müzakere masasında hiçbir tavize yanaşmayan Suriye rejiminin, Rusya ve diğer müttefiklerinin desteğiyle muhaliflere yönelik askeri saldırıları artırdığını ve özellikle Halep'i benzeri görülmemiş şekilde ateş altına alarak barış umudunu torpillediğini söyledi" dedi.

BMGK kararlarının hayata geçirilmediğini ifade eden Delattre, "Fransa, Suriye rejimi ve destekçilerinden, BMGK kararında yer alan insani yardımlara izin verilmesi, ayrım gözetmeden yapılan saldırılar ve kuşatmaların kaldırılması taleplerine uygun hareket etmesini istiyor. Ancak sahada bunun tam tersi görülüyor. Rusya'nın desteğiyle yapılan saldırılar sahadaki insani koşulları daha da kötüleştirdi" diye konuştu.

Rusya destekli Suriye rejiminin Halep'i kuşatmasını ve sivillere yönelik eylemlerini kınadıklarını ifade eden Delattre, Suriyeli muhaliflerin "kafalarına silah dayanmışken" müzakere yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

"RUSYA MUHALİFLERİ SUÇLADI"

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin de Fransız elçiden sonra yaptığı açıklamada, müzakerelerin devam etmemesi nedeniyle üzgün olduklarını belirterek muhaliflerin "çeşitli bahanelerle" masayı terkettiğini savundu.

"Muhalifler olması gerektiği ölçüde kapsamlı şekilde temsil edilmediler" diyen Churkin, Türkiye ve diğer bazı ülkeleri muhalifleri zayıflatmakla suçladı.

Müzakerelerin askıya alınması nedeniyle Rusya ve Suriye rejiminin suçlandığını belirten Churkin, Batılı ülkelerin masayı terketme konusunda muhalifleri cesaretlendirdiğini öne sürerek, "Kimsenin bizi suçlamaya hakkı yok" dedi.

Münih'te gerçekleşecek Suriye Destek Grubu toplantısına yeni fikirler sunacaklarını kaydeden Churkin, bu fikirlerin halen hazırlık aşamasında olduğunu söyledi.

Rusya'nın Halep'te hangi "terörist grupları" hedef aldığının sorulması üzerine de Churkin, doğrudan cevap vermekten kaçınarak "Moskova'dan bu konuda açıklama yapılıyor. Oradaki arkadaşlarınız takip etsin" diye konuştu.

Churkin, Suudi Arabistan'ın Suriye'ye kara gücü göndereceğine ilişkin iddiaları da haberlerden gördüğünü belirterek "Bu çok tehlikeli bir gelişme olur" dedi.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ

İsviçre'nin Cenevre kentinde 29 Ocak'ta BM öncülüğünde yapılan toplantıda Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesi için görüşmeler yapılacaktı. Ancak görüşmelerin başladığı günden itibaren Suriye yönetimi ve Rus yönetimi Suriye'deki saldırılarına hız vererek katliamlara başlamıştı. Özellikle Halep'teki saldırılarını artıran Rusya, Halep'in Türkiye ile bağlantısını kesmeye çalışmıştı. 

Toplantıların kendilerini oyalamaya yönelik olduğunu belirten Suriyeli muhalifler ise ilk görüşmelerden sonra bir daha toplantıya katılmayacaklarını açıklamışlardı. 

Görüşmelerin ikinci gününde ani bir şekilde toplantıların 25 Şubat'a ertelendiği açıklanmıştı.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×