Brezinski: Netanyahu çok büyük bir hata yapıyor

CNN’de yayınlanan GPS programının yapımcısı gazeteci Fareed Zakaria’nın sorularını yanıtlayan ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brezinski, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik askeri harekat başlatmasının...

Brezinski: Netanyahu çok büyük bir hata yapıyor
22 Temmuz 2014 Salı 01:13

CNN’de yayınlanan GPS programının yapımcısı gazeteci Fareed Zakaria’nın sorularını yanıtlayan ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brezinski, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik askeri harekat başlatmasının çok ciddi bir hata olduğunu belirtti. Hamas’ın Filistin liderliğine katılmayı kabul etmesiyle aslında İsrail ile birlikte barışçıl bir sonuç aramayı da kabul ettiğini belirten dünyaca ünlü stratejist, "Bu gerçek bir seçenekti. Bu konuda ısrarcı olmalıydılar." ifadesini kullandı.

Brezinski, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun bunun yerine, hiç bir delil olmadan 3 İsrailli çocuğun ölümünden Hamas’ı sorumlu tutmasını, ölümcül Gazze saldırısını gerçekleştirebilmek için kamuoyu desteği sağlamak ve bunu meşrulaştırmak amacıyla yaptığını söyledi.

Brezinski, şöyle devam etti: "İsrail’i yalnızlaştırdığını düşünüyorum. Uzun vadede geleceğini tehlikeye atıyor. Bu yüzden İsrail’in bu tutumunu uygun görmediğimizi ve desteklemediğimizi açıkça belirtmemiz, bizi ve uluslararası toplumu, Filistin’in örneğin BM’deki bazı taleplerini meşrulaştırmaya mecbur edeceğini belirtmemiz gerekir."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×