Bosna-Hersek sel felaketinin zararını tespit edecek kaynağa bile sahip değil

Bosna-Hersek Federasyonu, geçtiğimiz ayki sel felaketiyle ilgili ön raporu açıkladı. Açıklamaya göre Bosna-Hersek Federasyonu'ndaki selde 264 bin evcil hayvan telef oldu ve ekilebilir 79 bin hektar tarım alanının üçte biri zarar gördü. Bosna-Hersek...

Bosna-Hersek sel felaketinin zararını tespit edecek kaynağa bile sahip değil
03 Haziran 2014 Salı 17:38

Bosna-Hersek Federasyonu, geçtiğimiz ayki sel felaketiyle ilgili ön raporu açıkladı.

Açıklamaya göre Bosna-Hersek Federasyonu'ndaki selde 264 bin evcil hayvan telef oldu ve ekilebilir 79 bin hektar tarım alanının üçte biri zarar gördü.

Bosna-Hersek Federasyonu Tarım, Su ve Orman Bakanı Yerko İvankoviç-Liyanoviç sel hasarıyla ilgili bilançoyu henüz netleştiremediklerini ifade etti ve "Bakanlık olarak zararın tahmini için tüm bölgelere uzman göndermeye kaynaklarımız yetmiyor." dedi. Bosnalı bakan, ürünlerinin tamamen mahvolduğunu ispat edebilecek çiftçilerin zararını tazmin için 1 milyon Euro'luk kaynak ayırdıklarını dile getirdi.

Öte yandan Bosna-Hersek bünyesinde bulunan Sırp Cumhuriyeti Tarım, Orman ve Su İşleri Bakanı Stevo Miryaniç de kendi bölgelerinde 70 bin hektar tarım alanının zarar gördüğünü açıkladı.

Bosna'nın büyük oranda gıda ithalatçısı olması sebebiyle felakete rağmen fiyatlarda önemli oranda artış beklenmiyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×