BMGK: Düşürülen Malezya uçağı sonuna kadar araştırılsın

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ukrayna’da düşürülen Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağı için uluslararası araştırma ekibinin kurulmasının desteklendiğini bildirdi. Konsey, Ukrayna'da düşen Malezya...

BMGK: Düşürülen Malezya uçağı sonuna kadar araştırılsın
22 Temmuz 2014 Salı 01:58

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ukrayna’da düşürülen Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağı için uluslararası araştırma ekibinin kurulmasının desteklendiğini bildirdi.

Konsey, Ukrayna'da düşen Malezya Havayolları uçağına ilişkin Avustralya tarafından hazırlanan karar tasarısını 15 üyenin de desteği ile kabul etti. Kabul edilen kararda uçağın düşürülmesi "en şiddetli şekilde" kınandı ve olayın aydınlatılması için sivil havacılık kuralları ışığında derinlemesine, bağımsız ve uluslararası bir soruşturma yürütülmesinin desteklendiği dile getirildi.

Kazada ölenlerin naaşlarına gerekli saygının gösterilip bir an önce vatandaşı oldukları ülkelere gönderilmesi istendi. Bölgedeki Rusya yanlısı ayrılıkçılardan da uçağın enkazı ve kurbanların eşyalarına zarar vermemesi, farklı yerlere götürmemeleri konusunda ikaz edildi. Karar metninde kurbanların cenazelerine insan onuruna saygılı bir şekilde muamele edilmesi gerektiği vurgulandı. Soruşturma ekiplerinin bölgeye hiçbir engelle karşılaşmadan güvenli bir şekilde ulaşmasının temin edilmesi talep edildi.

Konsey’de en sert konuşmayı Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans yaptı. Sivil yolcu uçağının düşürülmesini ‘‘insanlık dışı’’ diye niteleyen Timmermans, bunun politik amaç uğruna yapıldığını savundu. Timmermans, kimilerinin politik kazanım elde edebilmek için bu vahşeti gerçekleştirdiğini belirterek, böyle bir çıkar peşinde olan bazı kimselerin de toplantının yapıldığı masanın etrafında oturduğunu kaydetti. Olayda çoçukların, anne ve babaların hayatlarını kaybettiğine işaret eden Timmermans, cesetlere de gayri insani muamele yapılmasından dolayı şikayetçi oldu. İnsanların üzerlerindeki eşyaların çalındığını, pasaport ve kimliklerinin kameralar önünde sergilendiğini hatırlatan Timmermans, ‘‘Orada ölen insanların aileleri, yakınları var. Sizin yakınınızın başına böyle bir şey gelse ne hissedersiniz? Bu insanlık dışı eylemlere artık bir son verilsin’’ diye duygularını ifade etti. Timmermans, "Önceliğimiz kurbanların evlerine götürülmesi. Bunun için gecikme olmadan vatandaşlarımızın cenazelerine ulaşmak istiyoruz" dedi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, olayda Rusya'nın sorumluluğu olduğunu söyledi. Rusya’nın olay karşısında sessizliğini kınayan Power, "Rusya'nın sessizliği ayrılıkçılara destek olarak anlaşılıyor" diye çıkıştı. Power, ayrılıkçı milislerin kaza bölgesinden tüm delilleri götürdüğünü de dile getirdi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, ülkesinin soruşturmaya destek vermeye hazır olduğunu ancak henüz soruşturma yapılmadan önyargılarla karar vermenin doğru olmadığını kaydetti. Ukrayna'yı çatışmaların yaşandığı bölgeden sivil uçak geçmesine izin vermesi nedeniyle bir kez daha eleştiren Churkin, uçağın düşürülmesinden dolayı Kiev’i sorumlu tuttu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×