BM, Türkiye'nin teklifiyle terörle mücadele stratejisini gözden geçirecek

Birleşmiş Milletler, 2006'da oy birliğiyle kabul ettiği terörle mücadele stratejisini gözden geçirecek. Konuyla ilgili Türkiye tarafından sunulan tasarı dün BM Genel Kurulu'nda kabul edildi.Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik,...

BM, Türkiye'nin teklifiyle terörle mücadele stratejisini gözden geçirecek
14 Haziran 2014 Cumartesi 14:58

Birleşmiş Milletler, 2006'da oy birliğiyle kabul ettiği terörle mücadele stratejisini gözden geçirecek. Konuyla ilgili Türkiye tarafından sunulan tasarı dün BM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik, sundukları tasarının sadece teknik bir gözden geçirmeyi öngörmediğini, terörle ilgili bugün karşı karşıya kalınan yeni trend ve zorluklara cevap veren kapsamlı bir çalışma olduğunu söyledi. Çevik, BM'ye üye ülkelerin terörü ortadan kaldırmaları için bir başvuru kaynağının ortaya konduğunu vurguladı.

Türkiye'nin teklif ettiği dört ayaklı strateji; 'terörün yayılmasını kolaylaştıran şartların ortadan kaldırılması, terörü engelleme ve terörle mücadele önlemler, ülkelerin bu yöndeki kapasitesinin artırılması ve BM sisteminin güçlendirilmesi ile bu mücadele yapılırken insan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygının ihmal edilmemesinden oluşuyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×