BM'den Haiti'deki kolera salgını itirafı

BM, Haiti'de binlerce kişinin ölümüne sebep olan kolera salgınının sorumlusu olduğunu kabul etti

BM'den Haiti'deki kolera salgını itirafı
19 Ağustos 2016 Cuma 13:08

Birleşmiş Milletler (BM), Haiti'de 2010 yılında patlak veren ve 10 bin kişinin ölümüne neden olan kolera salgınından sorumlu olduğunu itiraf etti.

New York Times gazetesinin BM'nin gizli bir raporuna dayandırdığı haberinde, "BM'nin ihmali olmasaydı Haiti'de kolera salgının patlak vermesinin mümkün olmayacağı" ifadesine yer verildi.
New York Üniversitesi hukuk profesörü ve Dünya İnsan Hakları Kuruluşu danışmanlarından Philip Alston'un geçen hafta Ban'a gönderdiği raporda, salgına BM'nin Haiti'deki bir askeri üste atık suyun içme suyuna karışmasının sebep olduğu belirtiliyor.

BM Genel Sekreteri Ban ki-mun'un Sözcü Yardımcısı Farhan Haq da son bir yılda yapılan incelemelerde, BM'nin kolera salgınındaki rolü ve daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiği konusunda ikna olduğunu açıkladı.

Haq öte yandan BM'nin diplomatik dokunulmazlık ve mağdurlara tazminat ödememe konusundaki duruşunda herhangi bir değişiklik olmadığını vurguladı.

Daha önce yayımlanan bilimsel araştırmalar, salgının kaynağının, Haiti'de görev yapan Nepalli askerler olduğunu gösterirken, BM bu konuda sorumluluk almayı reddetmişti.

Kolera mağduru ailelerin açtığı tazminat davası, ABD'deki mahkemeler tarafından reddedilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×