Belçika başbakanı pandaları resmî törenle karşıladı

Çin’den Belçika’daki hayvanat bahçesine yerleştirilmek üzere gönderilen 2 panda ülkenin gündemine oturdu.

Belçika başbakanı pandaları resmî törenle karşıladı
24 Şubat 2014 Pazartesi 16:38

Çin’den Belçika’daki hayvanat bahçesine yerleştirilmek üzere gönderilen 2 panda ülkenin gündemine oturdu. Binlerce kişi dün pandaları karşılamak için hayvanat bahçesine doluştu. Xing Hu ve Hao Hao isimli pandaları havaalanında Başbakan Elio Di Rupo’nun karşılaması da dikkat çekti.

Çin için büyük önem taşıyan ve soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan iki panda dün Belçika’ya getirildi. 16 saat süren ve büyük titizlikle Belçika’ya getirilen iki panda için yapılan hazırlıklar ise dünya kamuoyunun gündemine oturdu. Havaalanında pandaların gelişini kayıtlara geçebilmek için 130 gazeteci akredite oldu. Hayvanat bahçesine de 10 bin vatandaşın akın ettiği belirtildi. Daha önceden yapılan, ‘hayvanat bahçesinde pandaları görmek mümkün olmayacak’ anonsuna rağmen 10 bin kişi Pairi Daiza hayvanat bahçesine gitti.

BAŞBAKAN PANDALARI HAVAALANINDA KARŞILADI

Ülkedeki panda heyecanına, eline oyuncak bir panda alan Başbakan Elio Di Rupo da katıldı. Sevimli hayvanları karşılamak için havaalanına giden başbakana Savunma Bakanı Pieter De Crem ve Emeklilik Bakanı Alexander De Croo wşlik etti.

De Croo karşılama törenini abartılı bulanlara, "Bu çok nadir görülen bir olay. Çin, şu anda sadece 12 devlete panda gönderdi. Bu ülkelerden biri de Belçika ise bu gurur duyulacak bir olaydır." cevabını verdi. Elio Dir Rupo ise konuşmasında Çin’e teşekkür ederken, "Çin milli hazinesini bizimle paylaşıyor. Bu yüzden müteşekkiriz. Bu, dostluğun bir sembolüdür. Avrupa’da Çin’in en iyi dostlarından biriyiz. O yüzden burda olmak gerekiyordu. Olmamak yanlış bir sinyal anlamına gelebilirdi." dedi.

HALK 6 HAFTA SONRA GÖREBİLECEK

Pandalar 16 Mart tarihine kadar karantinada tutulacak. Bu dönem içerisinde bir hastalığın yayılmaması için sadece 6 yetkili pandalarla iletişim içerisinde olacak. Pandaların şu an hayvanat bahçesinde bin 300 metre karelik alanda oldukları belirtildi. Bu arada Belçika Kralı Philippe’nin de pandaları ziyaret edeceği öğrenildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×