Bartels: Güvenlik açıkları Türk madenciliği için tipik bir unsur

Alman Madencilik Kimya ve Enerji Sendikası'ndan Dr. Ralf Bartels, Türkiye'deki madenlerde güvenlik önlemlerinin dünyadaki standartların gerisinde olduğunu söyledi.Deutsche Welle'ye konuşan Bartels, Türkiye'deki güvenlik açığını eleştirdi...

Bartels: Güvenlik açıkları Türk madenciliği için tipik bir unsur
14 Mayıs 2014 Çarşamba 20:13

Alman Madencilik Kimya ve Enerji Sendikası'ndan Dr. Ralf Bartels, Türkiye'deki madenlerde güvenlik önlemlerinin dünyadaki standartların gerisinde olduğunu söyledi.

Deutsche Welle'ye konuşan Bartels, Türkiye'deki güvenlik açığını eleştirdi ve iş ve sağlık güvenliği konularında asgari standartların dahi yerine getirilmediğini söyledi. Maden ocaklarında korunaklı güvenlik alanlarının bulunması gerektiğini vurgulayan sendika uzmanı Dr. Bartels şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye'deki güvenlik standartları ve güvenliğin pratikte sağlanması Almanya'daki maden ocaklarında uygulanan ve dünya genelinde talep ettiğimiz güvenlik standartlarının çok gerisinde. Ne yazık ki güvenlik açıkları Türk madenciliği için tipik bir unsur.”

"MADEN-İŞ İLE TEMASTAYIZ"

Dr. Ralf Bartels, Soma'daki maden ocağında genç ve eğitimsiz maden işçilerinin çalıştırıldığı, ucuz işçiliğin tercih edildiği iddialarına ilişkin olarak ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Başkanımız Maden-İş Sendikası ile yakın temas halinde. Nasıl yardım edebileceğimizi ve somut olarak neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. Ancak diğer adım, kazanın nedenlerini araştırmak ve işçilerin güvenlik malzemeleri var mıydı, eğitimliler miydi gibi sorulara yanıt bulmak olur. Söz konusu olan teknik önlemler değil, temel bir güvenlik anlayışıdır. Güvenlik ve verimlilik bir madalyonun iki yüzü, insanların canları pahasına kömür çıkartılması kabul edilemez. Hayatını kaybeden işçilerin yüceltilmesi, gelecekteki olası kazalara karşı ne yazık ki yeterince koruma sağlamıyor. Gelecekte bu tür kazaların yaşanmaması için her şeyi yapmak yerine, maden işçilerinin ölümünün kabullenilmesi olacak şey değil.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×