Barcelona’daki şiddet olayları durulmuyor

İspanya’nın Barcelona şehrinde gençler tarafından işgal edilen bir binanın Pazartesi günü boşaltılmasıyla başlayan şiddet olayları, dün gece de devam etti.Sants mahallesi meydanında toplanan 3 bin kadar gösterici, önceki gün gözaltına...

Barcelona’daki şiddet olayları durulmuyor
30 Mayıs 2014 Cuma 15:28

İspanya’nın Barcelona şehrinde gençler tarafından işgal edilen bir binanın Pazartesi günü boşaltılmasıyla başlayan şiddet olayları, dün gece de devam etti.

Sants mahallesi meydanında toplanan 3 bin kadar gösterici, önceki gün gözaltına alınan 30 protestocudan halen içeride tutulan 18 kişinin de serbest bırakılmasını talep etti.

Barışçıl başlayan gösteriler gece geç saatlerde şiddet olaylarına dönüştü. Katalan polisi, çöp konteynerlerini ateşe veren ve banka şubelerine zarar veren 23 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Sants mahallesi gençlerinin 17 yıl önce işgal ettiği ve aşırı sol görüşlü gruplar tarafından sosyal merkez olarak kullanılan Can Vies adlı bina Pazartesi günü belediye tarafından boşaltılmıştı.

Binanın kendilerine ait olduğunu iddia eden göstericiler, polisin Sants mahallesini terk etmesini isterken, bunlar arasında bulunan 20’li yaşlarındaki yüzleri maskeli gençler geceleri adeta terör estiriyor.

Barcelona Belediye Başkanı Xavier Trias, önceki gün şiddet ne kadar sürerse sürsün Can Vies platformu ile müzakere etmeyeceğini açıklamasına rağmen, dün gece geri adım atarak, yıkımı durdurmaya hazır olduğunu ve “masada çözüm bulmak” gerektiğini söyledi.

Masaya oturmayacaklarını vurgulayan Can Vies kolektifi ise Barcelona Belediye Başkanı Trias’ın istifasını talep ediyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×