Ban Ki-mun Hamas'ı kınadı, İsrail'e ricada bulundu

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, son çatışmalarda verdikleri kayıplar için İsrail’e baş sağlığı dileğinde bulundu. İsrail'in meşru güvenlik endişelerine hak verdiğini ifade eden Ban, askeri operasyonların İsrail'in güvenliği ve istikrarına...

Ban Ki-mun Hamas'ı kınadı, İsrail'e ricada bulundu
22 Temmuz 2014 Salı 21:43

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, son çatışmalarda verdikleri kayıplar için İsrail’e baş sağlığı dileğinde bulundu.

İsrail'in meşru güvenlik endişelerine hak verdiğini ifade eden Ban, askeri operasyonların İsrail'in güvenliği ve istikrarına uzun vadede katkı sağlamayacağını vurguladı. İsrail'in demokratik ve güçlü bir ülke olduğunu belirten Ban, "Azami itidal ve sabır göstermeniz için sizi teşvik ediyorum." dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Ban Ki-mun, Hamas ve İslami Cihad’ın İsrail’deki insanların üzerine roket yağdırdığını söyledi. Ban, “Bu gerçekten şoke edici. Bunun delillerini gözlerimle gördüm. BM’nin bu konudaki duruşu açık. Roket saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Bu derhal durdurulmalı. Okul, hastane ve diğer sivil tesislerin askerî amaçlarla kullanılmasını kınıyoruz. Hiçbir ülke topraklarına yağan roketleri kabul edemez.” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Ban, Batı Şeria’da kaçırılıp öldürülen 3 İsrailli genç ile Kudüs’te yakılarak öldürülen Filistinli gencin ailelerine de başsağlığı dileğinde bulundu.

İsrail ve Filistinlilere çağrıda bulunan Ban, barış çabalarının yoğunlaştırılmasını istedi. Ban, "Savaşmayı bırakın, konuşmaya başlayın." dedi. Ban, iki devletli çözüm dışında yaşayabilir bir çıkış yolu olmadığını ifade etti.

Tüm ateşkes önerilerini kabul ettiklerini fakat Hamas’ın hepsini reddettiğini söyleyen Netanyahu ise “Uluslararası toplum, ateşkesi reddeden Hamas’ı sorumlu tutmalı.” dedi.

Sadece Hamas hedeflerini vurduklarını öne süren Netanyahu, “Hem bizim sivillerimizi hedef alıyorlar hem de kendi sivillerinin arkasına saklanıyorlar. Böylece iki kez savaş suçu işlemiş oluyorlar.” ifadelerini kullandı. Netanyahu, “Gazze’deki siviller gaddar Hamas rejiminin kurbanlarıdır.” diye konuştu.

İsrail’in, halkını savunmak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğini ifade eden Netanyahu, "Bu bizim görevimiz. Sayın Genel Sekreter, bizi anlayacağınızı umuyorum." dedi. İsrail Başabakanı Netanyahu, Hamas'ı terör örgütleri arasında saydı ve onların çözüm istemediğini, kendilerinin de terörle mücadele ettiğini öne sürdü. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×