Avrupalı Sosyalistler: Erdoğan’ın yasağı ifade hürriyetine küstahça bir saldırı

AK Parti iktidarının mahalli seçimlere 10 gün kala Twitter’ı yasaklaması Avrupa’yı ayağa kaldırdı.

Avrupalı Sosyalistler: Erdoğan’ın yasağı ifade hürriyetine küstahça bir saldırı
21 Mart 2014 Cuma 12:03

AK Parti iktidarının mahalli seçimlere 10 gün kala Twitter’ı yasaklaması Avrupa’yı ayağa kaldırdı.

Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ikinci grubu Sosyalistler çok sert bir açıklama yaparak Başbakan Tayyip Erdoğan’ı hedef aldı. Sosyalistlerin lideri Hannes Swoboda tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Erdoğan’ın Twitter yasağı Türkiye’de ifade hürriyetine küstahça bir saldırı.” denildi.

"TÜM DENGE VE YÖN HİSSİNİ KAYBETTİ"

Erdoğan’ın önceki günkü Bursa mitinginde Twitter’ın “kökünü kazıyacakları” sözünü verdiğini hatırlatan Swoboda, Başbakan’ın “bütün denge ve yön hissini” kaybettiğini vurguladı. Swoboda, “Türkiye’de 10 milyon kişinin kullandığı sosyal medya ağını yasaklamak ifade hürriyetine küstahça saldırıdan başka bir şey değildi.r” dedi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmak için müzakere eden bir ülke olarak temel insan haklarına saygı göstermek mecburiyetinde olduğunu hatırlatan Swoboda, “İfade hürriyeti temel bir insan hakkıdır ve Erdoğan’ın otoriter baskısı başarılı olamayacaktır.” dedi.

Erdoğan’ın “milletlerarası tepkileri ciddiye almayacağı” yönündeki sözlerine atıf yapan Swoboda, “Erdoğan uluslararası camianın kendisiyle ilgili ne düşündüğünü dikkate almayabilir ancak uluslararası camia Türk halkının haklarını dikkate almaktadır.” dedi. Sosyalist lider Erdoğan’a Türkiye Anayasası’nın 26. Maddesine bakmasını tavsiye ederek, terörle mücadele kanununun 10 milyon kişinin haklarını engellemesini meşru göstermediğini vurguladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×