Atalay: Su projesinde son aşamaya gelindi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye olarak Kıbrıs Türklerinin daha iyi şartlarda yaşamaları, geleceğe güvenle bakmaları için çalıştıklarını söyledi.

Atalay: Su projesinde son aşamaya gelindi
31 Ocak 2014 Cuma 20:08

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye olarak Kıbrıs Türklerinin daha iyi şartlarda yaşamaları, geleceğe güvenle bakmaları için çalıştıklarını söyledi.

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı kabul etti.

Beşir Atalay görüşmede yaptığı konuşmada, Yorgancıoğlu’nun dün Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinin çok olumlu ve verimli geçtiğini ifade etti. Atalay, bugün de birlikte adaya döndüklerini belirterek, iki başbakanın görüştüğü Ankara ziyaretinde iki ülkeyi ilgilendiren hemen hemen her konunun masaya yatırıldığını kaydetti.

Atalay, bugünkü ziyaretinde dünkü ziyaretin bir tamamlayıcısı gibi olduğunu, dünkü görüşmenin burada daha somut bir şekilde değerlendirileceğini ifade ederek, birlikte kararlar üreteceklerini söyledi.

Türkiye’den KKTC’ye su getirilme projesinde son aşamaya gelindiğini hatırlatan Atalay, KKTC içi dağıtımının ve yan yatırımlarının görüşüleceğini, temel atma töreninin de yarın yapılacağını ifade etti. Atalay, ayrıca Türkiye’den KKTC’ye elektrik getirilmesi ve çevredeki doğalgaz, yenilenebilir enerji konularının ele alınacağını kaydetti.

Bu çalışmaların olumlu ve yararlı geçeceğine inanç belirten Atalay, bakanların da tüm ekiplerini getirdiğini, verimli bir çalışma yapacaklarını vurguladı.

Atalay, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’nın da KKTC’ye geldiğini ve Türkiye’de çıkarılan bir yasaya bağlantılı olarak buradaki vatandaşlarının KKTC’de sağlık hizmeti gördüklerinde Türkiye’de görmüş gibi SSK’nın ödeme yapması için bir protokol imzalanması için çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Atalay, teknik heyetin de Salı gününden bu yana KKTC’de çalışmalar yaptığını, bugün çalışmalarla ilgili kendilerine sunum yapacaklarını belirterek, sunumun, Ekonomik Program’ın geçen yılki uygulaması ve bu yıla bakış ile şu andaki sorunları kapsayacağını kaydetti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da dün yaptıkları Ankara ziyaretinin ardından Atalay ile bakanları ve ekiplerini KKTC’de ağırlamanın büyük bir onur olduğunu belirterek, Türkiye’den KKTC’ye getirilecek su ile ilgili çalışmaların bitmek üzere olduğunu, yarın da arıtma tesisinin temel atma töreninin yapılacağını ifade etti.

Yorgancıoğlu, suyun adanın tümüne dağıtımının da değerlendirileceğini, ayrıca Türkiye’den elektrik konularının da ele alınacağını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’ye yaptığı katkıları taktirle karşıladıklarını belirten Yorgancıoğlu, hükümet olarak Kıbrıs Türk halkının yaşam kalitesini artırma adına bu tür çalışmaları ileriye taşıma arzusunda olduklarını vurguladı.

Hediye takdiminin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. CİHAN

Atalay: Su projesinde son aşamaya gelindi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×