Aras Kargo Ceo’su BM’de konuştu, kadın istihdamı için söz verdi

Aras Kargo, Birleşmiş Milletler’in Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza ata ilk Türk kargo firması oldu.

Aras Kargo Ceo’su BM’de konuştu, kadın istihdamı için söz verdi
06 Mart 2014 Perşembe 12:28

Aras Kargo, Birleşmiş Milletler’in Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza ata ilk Türk kargo firması oldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Örgütü ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Örgütü’nün ortak girişimi olan WEPs’in toplantısında, bu yıl Türkiye’yi Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras temsil etti.


KADIN ÇALIŞAN ÖNERENE PRİM VERİLECEK

Türkiye’de WEPs’i imzalayan ilk kargo şirketi olan Aras Kargo, bu prensipler ışığında atacakları adımları da BM’de söz vererek duyurdu. Evrim Aras konuşmasında hem yönetimde hem de çalışanlar arasında kadın istihdamını arttırmak için hazırladıkları paketi açıkladı. İki yılda kadın çalışan sayısını %33 arttırdıklarını belirten Aras 2014 planlarını da özetledi.

New York’ta alınan kararlar arasında kadın istihdamı için zorunlu kota uygulaması, çalışanlara anket yapılması, kadın çalışan önerene prim verilmesi, hamile ve yeni doğum yapan kadın çalışanlara yönelik esnek çalışma saatleri gibi maddeler yer alıyor.


“HAYAL EDEN KADININ ÖNÜNDE DUVAR OLSA YIKILIR”

Kargoculuğun zorlu iş koşulları ve bedensel güç ihtiyacı nedeniyle erkek egemen bir sektör olduğunu kaydeden Aras konuşmasında, kadın bir lider olarak yaşadığı zorluklardan da bahsetti.

Aras, “Hayal eden kadın başarır. Ben de hayal ettim ve benimle bu hayali paylaşanlarla birlikte başardım. Bugün daha da iyi anlıyorum ki kadınlar hayal kurduğu zaman bu sadece işle ilgili olmuyor. Hem kendilerinin hem de çevrelerinin hayatlarını dönüştürmeyi hayal ediyorlar ve doğalarından gelen güçle kendilerine altın tepsiyle sunulmasını beklemeden, haklarını arıyor, harekete geçiyorlar. Bu kararlığın önünde duvar olsa yıkılır.” diye konuştu.

WEPs’in iş dünyasına nasıl adapte edileceğinin tartışıldığı panelde Evrim Aras’ın yanı sıra lüks tüketim markalarının lideri Louis Vitton, dünyanın en büyük yenilenebilir temiz enerji üreticilerinden Brezilyalı Itaipu Binacional, Amerika’nın en yaygın hazır giyim markalarından Ann Taylor ile global finans markası BNP Paribas bankasının üst yöneticileri de konuşma yaptı.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×