Arap ülkeleri Gazze için BMGK'yı acil toplantıya çağırdı

Suudi Arabistan ile Kuveyt, Gazze’ye yapılan saldırının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) konuyu ele alması için çağrıda bulundu. Filistin'in BM Daimi gözlemcisi Riyad Mansur, İsrail'in, Gazze'ye düzenlediği saldırılar...

Arap ülkeleri Gazze için BMGK'yı acil toplantıya çağırdı
09 Temmuz 2014 Çarşamba 23:33

Suudi Arabistan ile Kuveyt, Gazze’ye yapılan saldırının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) konuyu ele alması için çağrıda bulundu. Filistin'in BM Daimi gözlemcisi Riyad Mansur, İsrail'in, Gazze'ye düzenlediği saldırılar nedeniyle BMGK'ya toplantı talebi yapıldığını ve konseyin acilen toplanmasını umduklarını dile getirdi.

Mansur, İsrail'in saldırıları nedeniyle Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve bazı Arap ülkelerinin temsilcileri ile BMGK başkanıyla görüşme yaptıklarını söyledi. Mansur, Güvenlik Konseyi'nin acil toplantıya çağrılması talebini ilettiklerini ve bugün toplantının gerçekleşmesini umduklarını kaydetti.

Riyad Mansur ile birlikte Suudi Arabistan'ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah El-Muallimi ve Kuveyt'in BM Daimi Temsilcisi Mansur El-Otaibi ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Mansur yaptığı konuşmada, uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasının birinci sorumlusunun Güvenlik Konseyi olduğunu hatırlattı. İsrail’in uluslararası barışı tehdit ettiğine dikkat çeken Riyad Mansur, ‘‘Güvenlik Konseyi isterse bu saldırıyı durdurabilir. Konsey'in 'biz bu konuya karışmak istemiyoruz' deme lüksü yoktur." diye konuştu.

Filistinli gözlemci, İsrail’in, Gazze’ye düzenlediği saldırılarında sivil, suçlu-suçsuz ayrımı yapmadığına dikkat çekerek Tel Aviv’in savaş suçu işlediğini dile getirdi.

Mansur, İsrail’in saldırısına da ilginç bir yaklaşım getirdi. Riyad Mansur, İsrail'in Filistin'de El-Fetih ve Hamas'ın uzlaşmasına en başından beri karşı çıktığına dikkat çekerek, ‘‘Filistin olarak biz bir bütünüz. Tüm Filistin, Başkan Mahmud Abbas'ına desteğini sürdürmektedir. İsrail, ülkemizi ve siyasi birliğimizi bölmek istiyor." dedi.

Suudi Arabistan ve Kuveyt’in BM Daimi Temsicileri ise İsrail'den insanları toplu cezalandırmaya son vermesini istedi.

Basın toplantısının ardından gazetecilere bir açıklama yapan İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor, yine Hamas’ı suçladı. Prosor, Hamas için "terörist örgüt" derken Filistin Parlamentosu’nda temsil ediliyor olmalarını da kabul edemeyeceklerini söyledi.

Prosor, İsrail’in, Gazze’ye saldırısında sivillerin öldüğünü kabul ederek bunu en aza indirmeye çalıştıklarını da aktardı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×