Apple, Çin’i yalanladı

Çin’in, konum servisleri fonksiyonu nedeniyle "ulusal güvenlik tehdidi" oluşturduğunu iddia Amerikalı teknoloji devi Appl'dan yalanlama geldi.Apple’dan yapılan yazılı açıklamada, Çin’in iddialarının gerçek dışı olduğu ve şirket olarak...

Apple, Çin’i yalanladı
14 Temmuz 2014 Pazartesi 20:18

Çin’in, konum servisleri fonksiyonu nedeniyle "ulusal güvenlik tehdidi" oluşturduğunu iddia Amerikalı teknoloji devi Appl'dan yalanlama geldi.

Apple’dan yapılan yazılı açıklamada, Çin’in iddialarının gerçek dışı olduğu ve şirket olarak ‘"kullanıcıların mahremiyetine son derece önem verdikleri’" kaydedildi.

Çinli uzmanlar, yaptıkları testlerde, enformasyon güvenliği konusunda Apple'ın iPhone telefonlarının konum bilgilerini gizli bir yere depoladığını ileri sürerek, "Öncelikle, bir USB veri bağlantısı üzerinden bir bilgisayara iPhone’u bağladık. Ardından bazı özel araçlar ile normal kullanıcıların göremeyeceği bazı sistem dizinleri gördük. Sistem dizinlerinde, kullanıcının konumunu kaydeden gizli bir dizin bulunduğunu fark ettik.’’ demişti.

Çinli uzmanlar ayrıca telefondaki 'Sık kullanılan konumlar' (Frequent Locations) olarak adlandırılan bir iPhone özelliğinin, kullanıcıların sık ziyaret ettiği yerleri ve ziyaretleri gizli bir yere kaydettiğini, bu özelliğin telefonda kapatılması halinde bile telefonun bu özelliğinin çalışarak konumları kaydettiği uyarısını yapmıştı.

ABD’li şirket, Çin’in iddia ettiğinin aksine kullanıcıların 'sık kullanılan konumlar’' özelliğini kapatabileceğini belirtirken, telefonlarının, kullanıcıları tanımlamak için hiçbir bilgi gönderilmediği ve telefonlardan GPS uydu verileri ile telefonun yerinin hesaplanmasının birkaç dakika sürebileceğine dikkat çekildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×