Amerika'dan Açıklama: "Pensilvanya'yı Unutun"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Marie Harf, Türkiye halkını seçimlere katılımından dolayı kutladıklarını söyledi.

Amerika'dan Açıklama:
01 Nisan 2014 Salı 20:24

Gündelik basın toplantısında, Türkiye’deki yerel seçimlere ilişkin soruları yanıtlayan Harf, seçimlere yönelik usulsüzlükler olduğu haberlerinin sorulması üzerine, ‘‘Bu tür haberleri de gördük. Dünyadaki öteki seçimlerde de belirttiğimiz gibi, yetkililerin, seçimlerle ilgili inanılırlığı olan her türlü usulsüzlük iddialarını araştırması çağrısında bulunuyoruz’’ dedi. 
Öteki ülkeler ve yöneticileri ile ilgili son derece diplomatik söylemler kullanması ile bilinen ABD dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Pazartesi günkü toplantıda, AKP hükümetine karşı oldukça sert söylemlerde bulundu. Harf, Başbakan Erdoğan’ın 30 Mart yerel seçimlerinden sonra yaptığı balkon konuşmasında, Fethullah Gülen’e sık sık gönderme yaptığının anımsatılması üzerine, ‘‘Bu beyefendi Pensilvanya'da yaşıyor olsun ya da olmasın, Türk hükümetinin Twitter'ı yasaklaması hala doğru değil. Türk hükümetinin kendileriyle aynı şekilde düşünmeyenler üzerinde baskı uygulaması hala doğru değil’’ dedi. Harf, ‘‘Başkan Obama’nın Erdoğan’ı seçimleri kazanmasından dolayı kutlayacağını düşünüyor musunuz’’ sorusunu da ‘‘Başka birisinin ne söyleyebileceği konusunda öngörüde bulunmayacağım. Ben yalnızca kendi söylediklerimin ne olduğunu biliyorum’’ diye yanıtladı. 
Harf, bir gazetecinin ‘‘Seçimlerden sonra Erdoğan zafer konuşmasında birkaç kez Pensilvanya'dan söz etti. Bir gazetecinin “ABD'nin ve hatta Batı'nın genel olarak Türkiye konusunda, Erdoğan'dan çok Fethullah Gülen'in çizgisinde yer aldığına yönelik birçok söylenti vardı ve ABD'nin Twitter, yolsuzluk ve Erdoğan'ın diğer konulardaki idaresine yönelik eleştirilerinin dozunu arttırması bundan dolayıydı’’ yorumu üzerine Harf, ‘‘Bu komik. Bu beyefendi Pensilvanya'da yaşıyor olsun ya da olmasın, Türk hükümetinin Twitter'ı yasaklaması hala doğru değil. Türk hükümetinin kendileriyle aynı şekilde düşünmeyenler üzerinde baskı uygulaması hala doğru değil. Bu tür şeylerin, bir Türk vatandaşının Pensilvanya kırsalında yaşamasıyla bir ilgisi yok’’ karşılığını verdi.
Marie Harf, ‘‘Türkiye-İsrail ilişkisinden yana olduğu belirtilen Fethullah Gülen'le daha çok aynı pozisyonda değil misiniz’’ sorusunu da ‘‘Hayır. Türkiye bir NATO müttefiki. Bu noktada açık olalım. Türkiye yakın bir NATO müttefiki. Her zaman her konuda anlaşamayabiliyoruz ama biz hiçbir zaman herkesle her konuda anlaşmıyoruz. Bu nedenle Pensilvanya'da yaşayan beyefendiyi unutun. Türk hükümetiyle ikili bir ittifaka sahibiz. Anlaşmazlığa düştüğümüz zaman bunu dile getiririz. Aynı düşüncede olduğumuz zaman da söyleriz. Hükümetleriyle ilgili kararlar vermek kesinlikle Türk halkına bağlı, bize bağlı değil. Bunun üzerinde bizim herhangi bir etkimiz olduğuna yönelik her türlü haberler çılgınca’’ diye yanıtladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×