Alman bakan: Göçmenlerin kamuda yönetici olarak da çalışabilmesi gerekiyor

Almanya'nın Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, Alman kamu kuruluşlarında daha çok göçmenin çalışmasını istedi. Almanya'da en çok çocuğun doğduğu 1964 kuşağından 15 kişi ile bakanlıkta bir araya gelen Thomas de Maizière,...

Alman bakan: Göçmenlerin kamuda yönetici olarak da çalışabilmesi gerekiyor
17 Haziran 2014 Salı 18:58

Almanya'nın Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, Alman kamu kuruluşlarında daha çok göçmenin çalışmasını istedi.

Almanya'da en çok çocuğun doğduğu 1964 kuşağından 15 kişi ile bakanlıkta bir araya gelen Thomas de Maizière, toplantıdan sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Alman bakan, bir soru üzerine, “Yabancılar Dairesi'nde çalışan Türk bir memurun bence orada yönetici konumuna da gelebilmesi lazım. Geçici olarak belki dil avantajından dolayı Türk vatandaşlar ile ilgilenebilir ama asıl yeri eğitimi ve mesleği gereği yönetici konumuysa bu konuma da getirilmesi gerekir. Benim uyum anlayışım böyle.” açıklamasında bulundu.

Toplumdaki fertlerin birbirini daha iyi anlayabilmesi ve kabullenebilmesi için eğitimli göçmenlerin kamu kuruluşlarında sadece dillerinden faydalanılan memurlar statüsünden çıkması gerektiğini vurgulayan bakan, “Bunu gerçekleştiremezsek birbirimizi kabullenmemiz çok zor ve daha uzun zaman alacaktır." dedi.

Bu tür toplantıların önemine de değinen de Maiziere, “Bu tür bir araya gelmelerle geçmişe bakıp geleceği çizebiliriz.” şeklinde konuştu. Önümüzdeki sene Almanya’nın Doğu Almanya ile birleşmesinin 25. yılını kutlayacaklarına dikkat çeken bakan, benzeri bir toplantıyı seneye 25 yaşındaki gençlerle de bir araya gelerek gerçekleştireceğini söyledi. Alman toplumunun değiştiğine dikkat çeken bakan, "50 sene önceki aile ve aile içi kadın modeli ile bugünkü model ve şartlar aynı değil." ifadelerini kullandı.

Almanya’da doğan çocuk sayısının 1964 yılına göre yarı yarıya düştüğünü söyleyen de Maizière, "İnsanlara, çocuk ve kariyer planlarının birbirine rakip olmadığını göstermemiz ve hissettirmemiz gerekiyor." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×