Alman astronot uzayda

Alman astronot Alexander Gerst, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılacak çalışmalara katılmak üzere dün gece 21.57’de Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden iki meslektaşıyla birlikte yola çıktı.Uzaya giden 3. Alman astronot olan...

Alman astronot uzayda
29 Mayıs 2014 Perşembe 17:03

Alman astronot Alexander Gerst, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılacak çalışmalara katılmak üzere dün gece 21.57’de Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden iki meslektaşıyla birlikte yola çıktı.

Uzaya giden 3. Alman astronot olan Alexander Gerst, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıktı.

Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden Rus meslektaşı Maksim Surayev ve ABD’li Reid Wiseman ile birlikte Almanya saati ile 21:57’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru hareket etti. Yaklaşık 6 saat süren yolculuktan sonra uzay aracı istasyona kenetlendi.

Soyuz uzay roketinde son hazırlıklar tamamlandıktan sonra astronot ve kozmonotların 166 günlük uzay macerası da başlamış oldu.

ISS’te çeşitli deneyler yapacak ve bilimsel çalışmalara katılacak olan Alman astronot ve meslektaşları diğer ekip dünyadan gelene kadar burada kalacaklar.

Uzaydaki çalışmalar Almanya’nın Darmstadt kentindeki Avrupa Uzay Kurumu ESA’den de yakından takip ediliyor.

Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, hafta başında ESA’i ziyaret etmiş ve Baykonur Uzay Üssü’ndeki Alman astronot Gerst ile de bir telekonferans göreşmesi gerçekleştirmişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×