AİHM Şık ve Şener'in itirazını haklı buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın yargı sürecine ilişkin yaptıkları itirazı haklı bularak Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etti.Mahkeme, Oda Tv davasından 1 yıl hapis yatan Şık ve Şener’in başvurusunu...

AİHM Şık ve Şener'in itirazını haklı buldu
08 Temmuz 2014 Salı 14:48

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın yargı sürecine ilişkin yaptıkları itirazı haklı bularak Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etti.

Mahkeme, Oda Tv davasından 1 yıl hapis yatan Şık ve Şener’in başvurusunu değerlendirerek, hak ihlali yapıldığına hükmetti. AİHM, Türkiye’nin Nedim Şener’e 20 bin, Ahmet Şık’a da 10 bin Euro manevi tazminat ödemesini karara bağladı,

AİHM kararında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5/3’üncü maddesi olan özgürlük ve güvenlik hakkının ihlali, 5/4’üncü maddesi olan tutulma işleminin yasaya uygunluğu hakkında kısa bir süre içinde karar verilmesi hakkı ve 10’uncu maddesi ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

Mahkemeden yapılan açıklamada, özgürlüğü kısıtlayıcı bu tarz önlemlerin, araştırmacı gazetecilerin gerçekleştirdiği araştırmalar ve devlet organlarının davranış ve eylemleri hakkındaki yorumlarda oto-sansür ortamının doğmasına neden olabileceği vurgusunda bulunuldu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×