ABD'nin PYD'ye yardım pisti görüntülendi

ABD'nin Suriye'de PYD'ye yardım için inşa ettiği pist CNN kanalı tarafından da görüntülendi. Pis ABD ağır nakliye uçaklarına uygun hale getirilmiş durumda

ABD'nin PYD'ye yardım pisti görüntülendi
04 Şubat 2016 Perşembe 09:51

Son Haberler

ABD'nin Suriye'nin Haseke şehrinde PYD'nin kontrolünde bulunan bölgede inşa ettiği pist görüntülendi. ABD nakliye uçaklarının iniş yapabileceği şekilde inşa edilen pis CNN kanalı tarafından görüntülendi. Pistin boyu yaklaşık iki katına çıkarılmış. Boyu 700 metreden 1320 metreye uzatılmış. Böylece Amerikan yapımı C130 tipi Herkül nakliye uçakları için uygun hale getirilmiş.

Pistin etrafında herhangi bir kontrol kulesi ve ışık olmadığını belirten muhabirler, çevreyi işaretlemek için oluşturulmuş bir toprak yığını ile yeni genişletilmiş pisti düzleştirmek için kullanılan bir traktör bulunduğunu kaydetti.

CNN, güvenlik önlemlerinin ilk bakışta görünenden daha sıkı olduğunu anlatmak için PYD’nin silahlı kolu YPG’ye ait silahlı kamyonetin birkaç dakika içinde gelmesi örneğiyle ifade etti.

Milislerden birinin “Burası kapalı bir askeri bölge” dediğini aktaran CNN “yardımı bırak ve git” şeklinde özetlediği pistin ABD’nin Kürt ve Arap müttefikleri ile sahada görev yapan Amerikan Özel Kuvvetler Birliği’ne lojistik destek sağlayacağını kaydetti.

 

Bir dönem zirai uçaklar için kullanılan ve Rimelan kasabasının güneyinde yer alan pist, geçtiğimiz günlerde yine Haseke vilayetinde bulunan ama Esad rejiminin denetimindeki Kamışlı kentinde yer alan havalimanına 16 Ocak’ta Rus askeri heyetinin inceleme ziyareti yapmasından sonra gündeme gelmiş ve ABD hava araçlarının kullanımına açıldığı söylenmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×