ABD'li Senatörlerin Yargılanması İçin İmza Kampanyası

ABD'de İranlı liderlere açık mektup gönderen 47 Cumhuriyetçi senatörün vatan hainliğiyle yargılanması talebiyle imza kampanyası başlatıldı.

ABD'li Senatörlerin Yargılanması İçin İmza Kampanyası
12 Mart 2015 Perşembe 09:32

Beyaz Saray'ın resmi internet sitesindeki dilekçeler bölümünde, İranlı liderlere açık mektup gönderen 47 Cumhuriyetçi senatörün yurt hainliğiyle yargılanması isteğiyle imza kampanyası başlatıldı.

2 GÜNDE REKOR İMZA

Sitede yayımlanan dilekçelere, imzacılarının sayısı 30 günde 100 bini geçmesi şeklinde Beyaz Saray sebebi ile cevap verilebilirken, senatörlerle ilgili dilekçeyi imzalayanların sayısı daha 2 günde gereken eşiği nerdeyse ikiye katlayarak 190 bine ulaştı.

'VATAN HAİNLİĞİ SUÇU İŞLEDİLER'

Dilekçede, '9 Mart 2015'te 47 ABD senatörü, yetkisi olmayan vatandaşların yabancı hükümetlerle müzakere etmesini yasaklayan 1799 tarihli Logan Yasası'nı ihlal ederek, yurt hainliği suçu işledi. Logan Yasası'nın ihlali ağır bir suçtur, federal hükümler altında 3 yıla kadar hapis cezasını gerektirir' ifadesi yer aldı.

ABD hükümetinin, İran hükümetiyle mühtemel bir nükleer anlaşmaya ulaşma girişimini sürdürdüğü bir sırada 47 senatörün böyle bir mektup yazmasının 'federal yasaların aleni ihlali' bulunduğu savunulan dilekçede, 'Bu 47 senatör, ülkemizin altını kazma girişimiyle vatana hainlik etti' yorumu yapıldı.

İRANLI LİDERLERE HİTABEN AÇIK MEKTUP

ABD'de 47 Cumhuriyetçi senatör, İranlı liderlere hitaben bir açık mektup yazarak, Kongre onaylamadığı sürece Amerikan yönetimiyle varılacak muhtemel bir nükleer anlaşmanın ömrünün, Başkan Barack Obama'nın iktidarıyla kısıtlı kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

Senatörler mektupta, Obama'nın 2017 yılının Ocak ayında vazife süresinin sona ereceğine fakat senatörlerin vazife süresinin sınırsız olduğuna ve birtakım senatörlerin de on yıllarca vazife yapabildiğine dikkati çekerek, 'Bir sonraki başkan, bu türden bir anlaşmayı tek kalemde yürürlükten kaldırabilir ve gelecekteki yasama yıllarında da Kongre dilediği süre anlaşmanın şartlarını değiştirebilir' değerlendirmesinde bulunmuştu.

Mektup, Obama yönetimi ve Kongre'deki Demokratlar'dan fazla aşırı katı reaksiyon almıştı. Hatta mektubu imzalamayı reddeden Cumhuriyetçi senatörlerden birileri da 47 senatörün bu hareketini eleştirmişti. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de mektubun, 'ABD'nin güvenilir olmadığını gösterdiğini' savunmuştu.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×