ABD'li çiftçilerin 44 günlük işgal eylemi bitti

ABD'de Ocak ayının ilk günlerinde başlayan işgal eylemi bugün sona erdi

ABD'li çiftçilerin 44 günlük işgal eylemi bitti
11 Şubat 2016 Perşembe 21:33

ABD'nin Oregon eyaletinde devlete ait yaban hayatı koruma sahasının merkez binasını işgal altında tutan silahlı protestocular Jeffrey Banta, David Fry ile Sean ve Sandy Anderson çiftinin teslim olduğu bildirildi.

Malheur Yaban Hayatı Koruma sahasının merkez binası, 2 Ocak'tan beri devlete ait arazilerin yönetiminin yerel çiftlik sahiplerine ve ormancılara bırakılmasını talep eden silahlı bir grup tarafından işgal altında tutuluyor.

İşgalcilerden David Fry, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, diğer üç arkadaşının teslim olduğunu kendisinin ise mücadeleyi sürdüreceğini kaydetti. Fry'ın bu açıklamadan kısa bir süre sonra teslim olduğu bildirildi.

Güvenlik güçleri, dün binanın çevresini kuşatmışlar ve müdahale edecekleri sinyalini vermişlerdi.

FBI üç hafta önce işgalcilerin lideri Ammon Bundy ve kardeşi Ryan Bundy dahil 5 kişiyi gözaltına almış, bu sırada direnen bir kişi de vurularak öldürülmüştü.

Ammon Bundy'nin babası Cliven Bundy de hükümet karşıtı eylemleriyle biliniyor. Cliven Bundy, otlaklarla ilgili yıllardır süren bir anlaşmazlık kapsamında 1 milyon doları bulan vergi borcunu ödemeyi reddederek 2014 yılında Nevada eyaletinde haftalar süren bir eylem başlatmış ve güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmişti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×