ABD'de bütçe görüşmeleri olumlu sonuçlandı

ABD’de iki parti arasında yapılan bütçe görüşmelerin olumlu sonuçlandığı bildirildi.

ABD'de bütçe görüşmeleri olumlu sonuçlandı
12 Aralık 2013 Perşembe 01:08

ABD’de iki parti arasında yapılan bütçe görüşmelerin olumlu sonuçlandığı bildirildi. Demokrat Parti Senatörü Patty Murray ve Cumhuriyetçi Parti Temsilcisi Paul Ryan, bütçe görüşmelerinde anlaşma sağlandığını duyurdu.

Anlaşma, otomatik harcama kesintilerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde 63 milyar gevşetilmesini öngörüyor. Bütçe açığı da 23 milyar dolar indirilecek. Bunun yanında anlaşma, hükümetin bütçe açığını azaltmaya yardımcı olacak ve ek gelir sağlayacak uzun vadeli önlemler içeriyor.

Bazı konularda anlaşmazlıklar olduğu halde, siyasiler toparlanan ABD ekonomisinin bir başka kepenk kapatma olayı ile zarar görmesini istemiyor. Yeni anlaşmanın Senato ve Temsilciler Meclisi onayından geçmesi halinde federal hükümetin 15 Ocak’ta beklenen kepenk kapatma krizinin önüne geçilmiş olacak. Geçtiğimiz 1-16 Ekim tarihleri arasında hükümet işlev göremez hale gelmiş, çalışanların maaşlarını ödeyememişti.

Anlaşma sağlanmasına rağmen bazı demokrat partililer, 1,3 milyon insanı ilgilendiren federal işsizlik yardımlarının 31 Aralık’ta sona ereceğini, bu maddenin de uzatılması gerektiği görüşünde; ancak siyasilerin birçoğu, bütçe planının kabul edilmesi taraftarı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×