ABD Senatosu, “agresif diplomat” Tefft’in Moskova’ya elçi atanmasını onayladı

Amerikan Senatosu, “agresif diplomat” olarak bilinen ABD eski Kiev Büyükelçisi John Tefft’in Moskova’ya elçi atanmasını onayladı.Daha önce Rus İnterfaks haber ajansına göre Kremlin dış politika danışmanı Yuri Uşakov, Washington’un...

ABD Senatosu, “agresif diplomat” Tefft’in Moskova’ya elçi atanmasını onayladı
01 Ağustos 2014 Cuma 18:08

Amerikan Senatosu, “agresif diplomat” olarak bilinen ABD eski Kiev Büyükelçisi John Tefft’in Moskova’ya elçi atanmasını onayladı.

Daha önce Rus İnterfaks haber ajansına göre Kremlin dış politika danışmanı Yuri Uşakov, Washington’un Tefft’in büyükelçilik teklifini kabul ettiklerini söylemişti. Konuyla ilgili açıklamasında Uşakov, “ Ben kendisini iyi tanıyorum. Bana göre yüksek profesyonelliğe sahip diplomat. Rusya’da da görev yaptı. Rusya’yı ve Rusçayı biliyor.” demişti.

Tefft’in daha önce Gürcistan ve Ukrayna’da diplomat olarak çalıştığını da hatırlatan Kremlin danışmanı Uşakov, “Gürcistan ve Ukrayna’da nasıl görev yaptığı konusunda yorum yok. Çünkü herkes iyi biliyor.” şeklinde yorumda bulunmuştu. ABD'nin Moskova eski Büyükelçisi Michael McFaul, ailevi durumlardan dolayı Şubat ayında görevinden ayrılmıştı.

Tefft, 1996-1999 yıllarda ABD Moskova Büyükelçi yardımcısı, 2000-2003 yıllarda ABD Litvanya Büyükelçisi, 2005-2009 yıllarında ABD'in Gürcistan Büyükelçisi ve 2009-2013 yıllarında da Kiev Büyükelçisi görevlerinde bulunmuştu. İnterfaks’a göre, ABD’li diplomat görüşmelerde uzlaşmaya yanaşmayan sert müzakereci. Tefft daha önce defalarca Rusya’nın politikalarını eleştirmişti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×