ABD, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletiyor

ABD Başkanı Barack Obama, bugün yaptığı açıklamada, üst düzey Rus yetkili ve bir de bankaya yönelik yaptırım kararı aldıklarını duyurdu.

ABD, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletiyor
20 Mart 2014 Perşembe 20:13

ABD Başkanı Barack Obama, bugün yaptığı açıklamada, üst düzey Rus yetkili ve bir de bankaya yönelik yaptırım kararı aldıklarını duyurdu. Bu sonucu kendilerinin tercih etmediğini ifade eden Onama, “Daha önce söylediğimiz gibi, ABD bugün Rusya'ya ek bedeller ödetmek üzere harekete geçiyor.” dedi.

Başkan Barack Obama, Florida’ya hareketi öncesi Beyaz Saray bahçesinde gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Son günlerde Ukrayna’da yaşananlar dolayısıyla derin kaygı duyduklarını belirten Başkan Obama, bir kez daha Kırım’daki referandumun yasadışı olduğunu vurguladı.

Rusya yönetiminin aldığı kararların uluslararası toplum ve Ukrayna tarafından kabul görmediğini dile getiren Obama, Rusya’nın bu tutumundan dolayı harekete geçme kararı aldıklarını söyledi. Obama, “Rusya’nın Ukrayna’ya ilk müdahalesine cevaben bugün imzaladığım başkanlık emri ile Rus hükümetine bağlı daha fazla üst düzey yetkiliye yaptırım uyguluyoruz.” dedi. Obama, Rusya yönetimine destek sağlayan bazı kişilere ve bir de bankaya yaptırım uyguladıklarını ifade etti.

Attıkları adımların Rusya’nın şuandaki eylemlerinin bir karşılığı olduğuna dikkat çeken Obama, Rusya’nın tansiyonu arttırıcı eylemleri sürdürmesi halinde daha ağır uygulamalarda bulunmak üzere Avrupalı müttefikleri ile çalıştıklarını söyledi.

Bu sonucu kendilerinin tercih etmediğini vurgulayan Obama, “Bu yaptırımlar sadece Rus ekonomisine ciddi etkilerde bulunmakla kalmayıp, aynı zamanda küresel ekonomiye de zarar verebilir. Ancak Rusya, tansiyonu daha fazla artırmanın sadece uluslararası toplumdan daha fazla izole edilmelerine sebep olacağını bilmelidir.” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×