AB Komisyonu, geri kabul anlaşması konusunda Türkiye'yi uyardı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcüsü Michele Cercone’nin, Türkiye’nin AB’yle imzaladığı ve Türk vatandaşlarının AB’ye vizesiz seyahat etmesini de düzenleyen, mültecilerin geri kabulü anlaşmasının, Güney Kıbrıs da dahil olmak üzere tüm AB üyesi ülkelerle.

AB Komisyonu, geri kabul anlaşması konusunda Türkiye'yi uyardı
02 Şubat 2014 Pazar 15:13

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcüsü Michele Cercone’nin, Türkiye’nin AB’yle imzaladığı ve Türk vatandaşlarının AB’ye vizesiz seyahat etmesini de düzenleyen, mültecilerin geri kabulü anlaşmasının, Güney Kıbrıs da dahil olmak üzere tüm AB üyesi ülkelerle uygulanması gerektiği uyarısında bulunduğu kaydedildi.

Rum basını, AB Komisyonu Sözcüsü Michele Cercone’nin gazeteye konu hakkında açıklamada bulunduğunu ve ilk kez Türkiye’yi sorumluluklarıyla karşı karşıya getirerek, geri kabul anlaşmasının Güney Kıbrıs’la da uygulanması gerektiğini söylediğini iddia etti.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Cercone açıklamasında, Türkiye hükümetinin Komisyon’a mektup göndererek, Türkiye’nin 1 Mayıs 2004 ve 29 Temmuz 2005 tarihinde AB’ye gönderdiği mektuplara atıfta bulunduğunu, kendilerinin de verdikleri yanıtta AB’nin bu iki mektuba 21 Eylül 2005 tarihinde verdikleri yanıtı hatırlattıklarını belirtti.

Gazete, Türkiye’nin söz konusu iki mektupta, geri kabul anlaşmasını Güney Kıbrıs’la uygulama niyetinde olmadığını dile getirdiğini, AB’nin ise yanıtında Türkiye’nin Ankara Protokolünden doğan yükümlülüklerine atıfta bulunduğunu hatırlattı.

Cercone açıklamasında ayrıca, Türkiye’nin anlaşmayı Güney Kıbrıs’la da uygulamaması durumunun bizzat anlaşmada yer alan maddeler ve pasaport vizeleri konusundaki diyalog çerçevesinde ele alınacağını da belirterek, anlaşmanın tüm üye devletlerle uygulanmasının Türkiye’yle serbest vize rejiminin yol haritası için ön koşul olduğunu vurguladı.

Gazete, Komisyon sözcüsünün bu açıklamasıyla, Türkiye’nin geri kabul anlaşmasını Güney Kıbrıs’la uygulamamasının AB’ye seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşlarına vizelerin kaldırılması müzakerelerine etkisi olacağı mesajını net biçimde verdiği yorumunda bulundu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×