AB Komiseri Füle, Çavuşoğlu’na ilk görüşmede "yolsuzluk ve yargı" uyarısı yaptı

Avrupa Birliği Komisyonu üyesi Stefan Füle, ilk defa görüştüğü AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nu yargının bağımsızlığı konusunda uyardı.

AB Komiseri Füle, Çavuşoğlu’na ilk görüşmede
15 Ocak 2014 Çarşamba 15:43

Avrupa Birliği Komisyonu üyesi Stefan Füle, ilk defa görüştüğü AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nu yargının bağımsızlığı konusunda uyardı. Genişleme ve Avrupa komşuluk siyasetinden sorumlu AB Komiseri Füle’nin Çavuşoğlu’na "Bu mesajımı Ankara’ya götürün" ifadesinin açıklamada yer alması dikkat çekti.

Füle’nin ofisinden yapılan, "AB-Türkiye: Bakan Çavuşoğlu ile ilk görüşme" başlıklı açıklamada, Brüksel’in yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki endişelerinin ‘açıkça’ tartışıldığı belirtildi.

Yazılı açıklamada, Füle’nin yolsuzluk iddialarının tarafsız ve şeffaf şekilde kimseyi korumadan yapılması konusundaki ikazını da tekrarladığı ifade edildi.

Yargıya yönelik değişikliklerin Türkiye’nin Kopenhag Kriterleri’ne bağlılığını sorguya açmaması gerektiğini vurgulayan Füle, son tekliflerle ilgili görüşlerini TBMM’deki oylamadan önce kamuoyuyla paylaşacaklarını vurguladı.

Açıklamada ‘Komiser Füle, bu mesajın Ankara’ya ulaştırılmasını Bakan Çavuşoğlu’ndan talep etti’ cümlesi de yer aldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×