Domain yetkisi ODTÜ'den BTK'ya

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, domain yetkisini ODTÜ'den alınarak BTK'ya devredileceğini açıkladı

Domain yetkisi ODTÜ'den BTK'ya
28 Şubat 2016 Pazar 13:13

Siber saldırıları sebep gösteren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, alan adlarını BTK'ya vereceklerini açıkladı.

Siber saldırıları bahane olarak gösteren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ".tr" uzantılı internet alan adlarının tahsis yetkisinin ODTÜ'den alınacağını açıkladı.

Alan adlarının Bilgi Teknolojileri Kurumu'na taşınacağını açıklayan Yıldırım, siber tehditlerin arttığını belirterek, ODTÜ'de güvenlik açıklarının "fazla" olduğunu söyledi.

"Finans sektörü özellikle ciddi atak altındaydı" diyen bakan, saldırının savuşturulduğunu ancak tehlikenin sürdüğünü bildirdi.

Binali Yıldırım alan adları için "Birtakım anlaşmazlıklar var ama bunları aşacağız. Bir araya getirebilirsek siber tehditlere karşı savunma imkanımız daha fazla olur. Güvenlik açıklarını tespit etmemiz kolaylaşır. Yoksa biz meraklısı değiliz, kim işletirse işletsin. Önemli olan bu işletmeyi yaparken siber tehditlere karşı gerekli tedbirlerin alınması" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×