ABD hükümeti Apple'a baskısını artırıyor

ABD Adalet Bakanlığı, Apple’ın, San Bernardino saldırganına ait olduğu tahmin edilen cep telefonunun şifresini kırmaya zorlanması talebinde bulundu

ABD hükümeti Apple'a baskısını artırıyor
19 Şubat 2016 Cuma 23:31

ABD hükümeti, Amerikan Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), San Bernardino saldırganının telefonunun şifresini kırması talebini reddeden Apple’a yönelik baskıyı artırıyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Apple’ın, aralık ayında California'nın San Bernardino kentinde 14 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı düzenleyen ve olay yerine gelen güvenlik güçleri tarafından öldürülen 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Faruk'a ait olduğu tahmin edilen iPhone marka telefonunun şifresini kırması için yasal olarak zorlanmasını talep etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu telefonun, San Bernardino saldırısıyla ilgili önemli bilgiler ve ipuçları içerebileceğinin altı çizilirken, Apple'ın FBI'nın talebini reddetmesi "piyasa stratejisi" olarak nitelendirildi.

ABD'nin Los Angeles şehrindeki federal mahkemenin yargıcı Sheri Pym, salı günü Apple'ın FBI soruşturmasına teknik yardım sağlaması gerektiğine hükmetmişti. Apple’a savunması için 3 gün süre tanıyan yargıç, daha sonra bu süreyi 26 Şubat’a kadar uzatmıştı.

Adalet Bakanlığının, mahkemeye, Apple’ı FBI’ya yardım etmeye zorlaması için yaptığı başvuruda, bu talebin dünyadaki bütün iPhone'ları tehlikeye atmasının söz konusu olmadığı belirtilerek, ‘‘FBI’ın bu talebi başka hiçbir telefon için tehlike arz etmiyor ve yüz milyonlarca telefonun kilidini kırabilecek ana kodlama anahtarına eş değer tutulamaz’’ ifadelerine yer verildi.

Metinde, ayrıca Apple'dan talep edilen kod kırma programın şirketin mülkiyetinde kalacağı taahhüdüne yer verilirken, söz konusu davada bir sonraki celsenin 22 Mart'ta görüleceği bildirildi.

APPLE'DAN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Apple, henüz Adalet Bakanlığının başvurusuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Apple'ın Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Tim Cook, salı günü yaptığı açıklamada, şirketin FBI'ın taleplerini yerine getirmesinin dünyadaki bütün iPhone'ların güvenliğini tehlikeye atacağını ve FBI'ın kendilerinden her telefonun kilidini açabilecek bir "arka kapı" programı yapmasını istediğini belirtmişti.

Cook, FBI'ın bu arka kapıyı sadece söz konusu telefon için kullanacağını iddia ettiğini fakat bunun garantisinin olmadığını aktararak arka kapının dünya üzerindeki tüm iPhone telefonların güvenlik önlemlerini aşmak için kullanılabileceğini ifade etmişti.

Twitter, Facebook ve Google gibi büyük teknoloji firmaları da Cook'a destek vermişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×