'Özgürlükçü Batı'dan Rus medyasına sansür

Avrupa Birliği, Rus medyasına yönelik basın özgürlüğünü kısıtlayıcı bir karar aldı

'Özgürlükçü Batı'dan Rus medyasına sansür
23 Kasım 2016 Çarşamba 16:35

Sonhaberler | Haber Merkezi

Terör propagandası yapan yayın organlarının engellendiği Türkiye'de basın özgürlüğü olmadığını iddia ederek baskı uygulayan Avrupa Birliği, Rus medyasına yönelik özgürlüğü kısıtlayıcı kararlar aldı. Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada, Rus medyasının iki büyük yayın organı olan RT ile SputnikNews'in "birer propaganda aracı" olduğuna karar verdi. 

Avrupa Parlamentosu (AP), RT ve Sputnik'e karşı konulması için politika geliştirilmesini öngören karar tasarısını onayladı. Tasarı, Rus medyası ile 'mücadele edilmesini' IŞİD'e karşı gösterilecek direnişle aynı sınıfa koyuyor.

AP'de yapılan oylamaya katılan 691 parlamenterden 304'ü tasarıya destek verdi. 179 parlamenter tasarı için 'hayır' oyu kullanırken, 208'i çekimser kaldı. Polonyalı parlamenter Anna Elzbieta Fotyga tarafından sunulan karar, Brüksel'in üçüncü tarafların propagandasına karşı politikalar geliştirilmesini öneriyor. Karar metninde Rusya'nın AB'ye karşı propaganda yürüttüğü iddia ediliyor. Rusya'yla mücadelenin IŞİD'e karşı gösterilecek direniş ile aynı sınıfa konulan karar metninde, AB üyesi ülkelere karşı propaganda projelerine finansman bulmaları için çağrı yapılıyor.

'RUS PROPAGANDASINA KARŞI' NATO İLE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Karar metninde, Rusya'nın AB ülkelerindeki muhalif politik partilere finansal destek sağladığını ve devletlerarası ilişkileri kullanarak AB'yi bölmeye çalıştığı savunuluyor. Metinde RT, Sputnik ve Rusçanın popülerleştirilmesi için çalışan Russkiy Mir kuruluşu ise AB karşısındaki başlıca enformasyon tehditleri arasında gösteriyor. Karar metninde ayrıca, AB ülkelerine, 'Rus propagandasına' karşı koymak için NATO ile işbirliği yapılması çağrısında bulunuluyor.

Sputnik’e konuşan  Letonyalı milletvekili Tatyana Jdanok "Kararın onaylanması Avrupa Parlamentosu için bir utanç olur. Karar bir propaganda niteliğinde" ifadelerini kullanmıştı. Fransız milletvekili Jean-Luc Schaffhauser de  şunları söylemişti: "Bu karar taslağı ideolojik olarak tamamen taraflı bir yaklaşımın eseri. AB’nin ‘Rus propagandası’ için endişelenecek bir sebebi yok, zira AP'de çoktan Amerikan propagandası hakim. Rus medyası dünyada gerçekleşen olaylara dair hakiki durumları aktarıyor. Bu karar tamamen Brüksel’in bilgi edinme ve medya üzerinde kontrol elde etme niyetinden kaynaklı. Karar ayrıca Avrupa karşıtı ve Avrupa’nın işbirliği ve ortaklık prensiplerine karşı. Bu girişim, köprüler inşa etmek yerine, ideolojik bir yaklaşımla nefreti teşvik ediyor."
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×