Almanya'da başörtüsünü çıkarmayan stajyer işten atıldı

Almanya'da çalışırken başörtüsünü çıkarması istenen stajyer, işten atıldı

Almanya'da başörtüsünü çıkarmayan stajyer işten atıldı
24 Ağustos 2016 Çarşamba 20:17

Almanya'da Brandenburg eyaletinin Luckenwalde kentinin Belediye Başkanı Elisabeth Herzog von der Heide'nin, çalışırken başörtüsünü çıkarmak istemeyen 48 yaşındaki Filistinli bir stajyerin görevine son verdiği bildirildi.

Heide, yaptığı açıklamada, bir dairenin dışarıya ve içeriye dönük tarafsız görünmesi gerektiğini belirterek, bundan dolayı başörtüsüyle belediyede çalışılmamasını istedi.

Başörtüsünün bir dünya görüşünü yansıttığını savunan Heide, başörtüsünün belediyenin tarafsızlığının ihlal ettiğini öne sürerek, belediyenin duvarlarında haçın da asılmadığını belirtti.
Filistinli kadının belediyede sığınmacılarla ilgili bir projede 6 haftalık staja başladığını ifade eden Heide, erkeklerin bulunduğu ortamda başörtüsünü çıkarmak istemeyen kadın için belediyede başka çalışma ortamının bulunmadığını ve stajyerin işten çıkarıldığını belirtti.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Parti Brandenburg Eyalet Meclisi milletvekili Sven Petke ise Belediye Başkanı Heide’nin kararını eleştirerek, "Bunun bir yasal dayanağı yok" ifadesini kullandı.
Başörtülü Filistinli stajyerin çalışmaya başladığı ilk günün sonunda işten çıkarıldığı bildirildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×