TİKA Afganistan'da lise açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde lise açtı

TİKA Afganistan'da lise açtı
12 Nisan 2016 Salı 10:05

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde TİKA tarafından yaptırılan Bahter Lisesinin açılışını yaptı.

Törene Türkiye'nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren, Belh Valisi Ata Muhamma Nur, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, milletvekilleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Belh Valisi Nur, Türkiye'nin daha önce de çeşitli alanlarda Afganistan'a yardımlarda bulunduğunu belirterek Türk halkına ve devletine teşekkür etti.

Ülkenin kuzeyinde artan terör tehdidine de değinen Vali Nur, teröre karşı ciddi bir mücadele verilmediği takdirde önümüzdeki aylarda Afganistan halkının farklı tehditlerle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

 

Çam, TİKA'nın Afganistan'daki iki ofisi aracılığıyla yardımlarını artarak sürdüreceğini aktararak ''Biz Afganistan'a inanıyoruz, güveniyoruz. Geleceğini inşa etmede her türlü yatırımı yapacağız, buradaki kardeşlerimiz bizim kardeşlerimiz ve buradaki dertler bizim dertlerimiz'' dedi.

Öğrencilerin Farsça ve Türkçe şiir ve ilahiler okunmasıyla devam eden törenin sonunda kurdele kesimiyle binanın açılışı gerçekleşti.

Toplam 3 bin 500 metrekare kapalı alana sahip 42 sınıflık yeni okulda bilgisayar, kimya, biyoloji ve fizik laboratuvarları bulunuyor. Okulda ayrıca kütüphane, konferans salonu, kamelyalar, su çeşmesi ve mescidin yanı sıra büyük bir futbol ve voleybol sahası da yer alıyor.

Öte yandan TİKA Başkanı Serdar Çam, açılışın ardından Cevizcan Valisi Mevlevi Lütfullah Azizi ile görüştü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×