Rusya, Ukrayna'dan tazminat istiyor

Rusya, Kiev Büyükelçiliğine verildiği gerekçesiyle Ukrayna'dan tazminat talep ediyor

Rusya, Ukrayna'dan tazminat istiyor
10 Mart 2016 Perşembe 13:45

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, protestocuların Rusya'nın Kiev Büyükelçiliğine verdiği zarar nedeniyle Ukrayna'dan tazminat talep ettiklerini söyledi.

Rus televizyon kanalına konuşan Lavrov, Rusya'da yargılanan Ukraynalı pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko'ya destek için düzenlenen gösteriler sırasında Kiev Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı "çirkin bir eylem" olarak nitelendirerek Ukraynalı yetkililerden bu tür eylemlerin durdurulmasını istedi. Lavrov, büyükelçiliğe verilen zarar nedeniyle Ukrayna'dan tazminat talebinde bulunduklarını ifade etti.

Bakan Lavrov, mahkemenin Savçenko'nun Ukraynalı doktorlar tarafından muayene edilmesine izin vermeye hazır olduğunu fakat Savçenko'nun mahkemedeki agresif tutumları nedeniyle bundan vazgeçildiğini öne sürdü.

Nadejda Savçenko, Haziran 2014'te Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından yakalanmış ve Rusya'ya götürülmüştü. Savçenko, iki Rus gazetecinin havan topu saldırısında hayatını kaybetmesiyle ilgili davada şüpheli sıfatıyla yargılanıyor.

Geçen günlerde Rusya'nın Kiev Büyükelçiliği önünde Savçenko'ya destek amacıyla düzenlenen gösterilerde Büyükelçilik binasına taş, yumurta ve boya atılmıştı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×