Rusya, Türkiye ile ilişkilerde tamamen umutsuz

Rusya, Türkiye ile gerilen ilişkilerin yakın gelecekte düzeleceği yönünde bir işaret bulunmadığını açıkladı

Rusya, Türkiye ile ilişkilerde tamamen umutsuz
27 Nisan 2016 Çarşamba 13:37

Türkiye ile Rusya arasında uçak düşürme gerilimi nedeniyle kopan ilişkilerin yeniden dizaynı için herhangi bir gelişme kaydedilmediği açıklandı. Rus Dışişleri'nden yapılan açıklamada, Türkiye ile yakın gelecekte ilişkilerin normale dönmesinin beklenmediği belirtildi.

RIA Novosti'nin haberine göre,Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk yönetiminin Rus karşıtı tutumu nedeniyle ikili ilişkilerin yakın gelecekte normalleşmesinin beklenmediğini kaydetti.
 
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Siyasi ve askeri alanlarda tüm temaslar kesildi. Türk yönetiminin mevcut Rus karşıtı tutumu, yakın gelecekte ikili ilişkilerin normalleşmesini beklemeye izin vermiyor" denildi.

Bakanlık tarafından hazırlanan Rusya'nın 2015'teki dış politika faaliyetleriyle ilgili raporda, Türkiye ile ilişkilerin belli bir ana kadar ilerlediği ve temasların çeşitli düzeylerde sürdürüldüğü belirtilerek, “Bununla birlikte kademeli olarak olumsuz potansiyel artmış ve bazı ikili konularda ve bölgesel sorunlarda görüş farklılıkları genişlemiştir" ifadesine yer verildi.

Türkiye sınırını ihlal eden Rus uçağının vurulmasının ikili ilişkilerin dondurulmasına yol açtığını kaydeden bakanlık, bu bağlamda Rus vatandaşlarını korumaya yönelik adımlar atıldığını ve yaptırım kararının alındığını hatırlattı.

BAKAN KURTULMUŞ: BUNLAR SİYASİ AÇIKLAMALAR

Rusya'dan yapılan açıklamaya Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan cevap geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığının "Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin yakın gelecekte normalleşmesinin beklenmediği" açıklamasına ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, açıklamanın siyasi olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin hiçbir ülkeye karşı hasmane tutum içerisinde olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını söyledi.


Etiketler; #rusya #türkiye

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×