Rusya Halep'i vurmaya hazırlanıyor

Suriye'den çekildiği belirtilen Rusya, Şam yönetiminin Halep'i muhaliflerden geri alma planlarını gerçekleştirmek hava saldırılarına hazırlanıyor

Rusya Halep'i vurmaya hazırlanıyor
10 Nisan 2016 Pazar 21:32

Suriye'deki iç savaşta en büyük yıkımı yaşayan şehirlerden biri olan Halep, şimdi de Rusya'nın hava saldırıları tehlikesiyle karşı karşıya. 

Suriye Başbakanı Vail Nadir Halki, Rus Hava Kuvvetleri ile Suriye ordusunun Halep'i kurtarmak için ortak operasyona hazırlandığını açıkladı.

Rus haber ajansı TASS'in haberine göre Başkent Şam'ı ziyaret eden Rus parlamenterler heyetiyle görüşen Halki, "Rus ortaklarımızla birlikte Halep'i kurtarma ve ateşkes anlaşmasına katılmayan veya ateşkesi ihlal eden tüm yasadışı silahlı oluşumları bloke etme operasyonuna hazırlanıyoruz" dedi.

Halki, "Rus Hava-Uzay Kuvvetleri'nin yardımıyla 500'den fazla yerleşim birimi kurtarıldı. Bu yaklaşık 40 bin kilometrekare eder" konuştu. Suriye Başbakanı, Rusya'nın havadan verdiği desteğin, savaş alanındaki güç dengesini Suriye ordusu lehine değiştirdiğini aktardı.

Halep'e yönelik askeri harekâtın yaklaştığını Rus askeri yetkililer de teyit etti. Rusya, 14 Mart'tabu ülkedeki hava harekâtının ana operasyonlarının sona erdiğini açıklamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×