Myanmar Meclisi Arakanlılara vatandaşlığı görüşecek

Meclise Arakanlı Müslümanların vatandaşlıklarının onaylanmasıyla ilgili öneri sunuldu

Myanmar Meclisi Arakanlılara vatandaşlığı görüşecek
11 Mayıs 2016 Çarşamba 17:22

Myanmar parlamentosu Arakanlı Müslümanlara (Rohingya) vatandaşlık verilmesini görüşmeye hazırlanıyor.

Arakan eyaletindeki "Bengalli Müslümanların" vatandaşlıklarını onaylama süreciyle ilgili öneriyi cuma günü parlamentoya sunan Arakan Ulusal Partisi (ANP) milletvekili Khin Saw Wai, konunun en kısa sürede parlamento gündemine alınacağını belirtti.

Khin Saw, bu süreçte Arakan'da belgesi olmayan Müslümanların yarısından çoğunun vatandaşlık statüsü için hak kazanabileceğini fakat "Rohingya" ifadesinin hiç bir şekilde kabul edilemeyeceğini söyledi.

Myanmar parlamentosunun alt kanadında görev yapan milletvekili Khin Saw, "Arakan eyaletinin kronik sorunlarını çözmek için atılacak ilk adım vatandaşlık onaylama süreci olmalı." ifadesini kullandı.

ANP'nin hak kazanan "Bengalli Müslümanlara" vatandaşlık statüsü verilmesini, böylece özgürce hareket etmelerine olanak sağlanmasından yana olduğunu belirten Khin Saw, "Bu şekilde Bengalli Müslümanların vatandaşlık hakları olacak ve Arakan hiç olmadığı kadar istikrar kazanacak." dedi.
Ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde 2012 yılında Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalar, Rohingyaların dramını gözler önüne sermişti. Budistlerin saldırılarında çoğu Müslüman çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmiş, şiddet olayları nedeniyle binlerce kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Bölge ülkeleri, çoğu Arakanlı Müslümanlardan oluşan göçmenlerin trajedisinden Myanmar hükümetini sorumlu tutmuştu.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar, "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor. BM'ye göre, ülkede gördükleri zulüm nedeniyle yaklaşık 130 bin Arakanlı Müslüman Myanmar'dan kaçtı.

Arakanlı Müslümanlar, Myanmar hükümetince Bangladeş'ten gelen göçmenler olarak görülüyor ve resmi belgelerde "Bengalli" olarak adlandırılıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×