Çubarov: Dünya bizden yana

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov, "(Rusya'nın Kırım'ı ilhakı) Şimdi bütün dünya bizim tarafımızda. Tüm dünya Kırım'ın Ukrayna'ya ait olduğunu kabul ediyor" dedi

Çubarov: Dünya bizden yana
26 Şubat 2016 Cuma 23:54

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, tüm dünyanın Kırım'ın Ukrayna'ya ait olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Çubarov, Kırım'ın Rus İşgaline Direniş Günü nedeniyle başkent Kiev'de düzenlenen "Kırım Ukrayna'dır. Geçmiş ile gelecek arasında ilhak edilen yarımada" toplantısına katıldı.

Rıfat Çubarov, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde Şubat 2014'te ortaya çıkan protesto gösterileri sonrası Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya'nın Kırım'ı ilhak ettiği süreçte devletin kendi vatandaşını koruyamadığını belirten Çubarov, "Çünkü düşman alaycı ve kabaydı. Ukrayna halkı ise meydan olaylarında yara almış, kurban vermişti. Kırım'ı savunacak gücümüz yoktu. Şimdi bütün dünya bizim tarafımızda. Tüm dünya Kırım'ın Ukrayna'ya ait olduğunu kabul ediyor" şeklinde konuştu.

Kırım'ın tekrar Ukrayna'ya bağlanacağına olan inancını dile getiren Çubarov, ülkedeki her milletten vatandaşa "Onurunuzu ve inancınızı korumaya devam edin. Bu size ve bize yardım edecektir. Ukrayna tekrar birleşecektir. Yakında Bahçesaray ve Kırım'da olacağız" dedi.

Ukrayna milletvekili Georgiy Logvinskiy de Kırım'ın Rus işgalinden kurtulmasının Ukrayna'nın yeniden güçlenmesine bağlı olduğunu vurguladı. Logvinskiy, "Kırım'ın işgalden kurutulması için güçlü bir Ukrayna yaratmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna Milletvekili Nikolay Knyazhitskiy ise Ukrayna'nın Kırım Tatar kültür ve dilini desteklemesi gerektiğini ifade etti. Knyazhitskiy, "Ukrayna, Kırım Tatar kültürünün yeniden doğduğu ülke olmak zorunda. Eğer Ukrayna, Tatarlara bu desteği verirse Kırım'ın geri dönüşüne zemin hazırlanmış olur" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×