Çin zulmüne karşı ölen 114'üncü keşiş

Tibet'te Çin yönetiminin baskılarına karşı kendini yakan rahiplere bir yenisi daha eklendi. Pazartesi günü Hindistan'da da bir rahip kendini yakmak istemişti. Son 7 yılda 114 Tibetli kendini yaktı

Çin zulmüne karşı ölen 114'üncü keşiş
02 Mart 2016 Çarşamba 11:02

Son Haberler Logo

Çin'in yönetimi altındaki özerk bölgelerdeki baskıları devam ediyor. Ülkenin güney batısındaki Tibet Özerk Bölgesi'nde bir keşiş, Pekin yönetiminin uyguladığı kısıtlamaları protesto etmek için kendini yaktı. Sadece son 7 yılda 144 keşiş kendini yakmış odu. 

Özgür Asya Radyosu, Kalsang Wangdu adlı keşişin, Sıçuan eyaletindeki Retsokha Manastırı yakınlarında "Tibet'e özgürlük" diye bağırarak kendini ateşe verdiğini ve hastaneye götürülürken yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Pazartesi günü de Hindistan'da 16 yaşındaki bir Tibetli keşişin kendini yakma girişiminde bulunduğu belirtildi. Genç keşişin, ağır yaralı olarak hastanede tedavi altına alındığı kaydedildi.

En son kasım ayında Tibetli bir rahibe, Kardze bölgesinde "Özgürlük istiyoruz" diyerek kendini ateşe vermişti.

Çin'de 2009'dan bu yana 144 Tibetli, Pekin yönetiminin uyguladığı dini kısıtlamaları protesto etmek ve sürgündeki ruhani liderleri Dalay Lama'nın ülkeye dönmesi için kendini yaktı.

Çin ise Dalay Lama'yı Tibetlileri devlete karşı kışkırtmakla suçluyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×